Bratislava 7. septembra (TASR) – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa cez svojho hovorcu Tomáša Kováča ospravedlnila za situáciu, ktorá vznikla po štvrtkovej poruche trakčného vedenia. Viacero vlakov malo veľké meškanie a cestujúci sa sťažovali na nedostatok informácií, zamknuté toalety a tmu.

„Vzhľadom na veľký počet vlakov, ktorých sa pád trakčného vedenia dotkol, nebolo možné poskytnúť potrebný a adekvátny komfort všetkým cestujúcim,“ priznal hovorca. Pasažieri majú podľa jeho slov nárok na odškodnenie.

„V dôsledku udalosti bolo zmeškaných 17 vlakov kategórií Os, R, RR, IC a EC, šesť osobných vlakov bolo odrieknutých, 16 vlakov kategórií Os, R, RR a IC bolo odklonom vedených cez stanice Bratislava-Nové Mesto a Bratislava predmestie,“ priblížil Kováč. Keďže padlo vedenie, nefungovalo ani elektrické napájanie vlakov. „Súčasne sa znefunkčnili všetky systémy závislé od energie, teda osvetlenie, klimatizácia či toalety,“ vysvetlil. Vodu podľa neho sprievodcovia poskytovali v množstve, v akom bola k dispozícii vo vlaku.

Napriek problémom sa ZSSK podľa slov hovorcu snažila cestujúcim vyjsť v maximálnej miere v ústrety. „V prípade zákazníkov z vlaku IC 524, ktorí plánovali cestu do Viedne s prestupom na REX 2539, sme pre viacerých zabezpečili presun taxíkom z Rače na viedenské letisko Schwechat. Mnohí cestujúci využili aj trasy odklonom, ďalší zasa prestup v staniciach, v ktorých viacero spojov zastavilo mimoriadne, napríklad v stanici Bratislava predmestie,“ uviedol Kováč.

„Po každej mimoriadnej udalosti prebieha riadne vyšetrovanie, ako k nej došlo a či boli prijaté všetky príslušné opatrenia. V prípade, že išlo o zlyhanie jednotlivca, budú vyvodené dôsledky,“ konštatoval hovorca. Odškodnenie cestujúci dostanú podľa toho, akým vlakom cestovali. Informácie nájdu na webovej stránke spoločnosti, obrátiť sa môžu aj na kontaktné centrum.

Vo štvrtok (6.9.) o 20.10 h medzinárodný vlak EC270 strhol na druhej traťovej koľaji v úseku odbočka Močiar – Bratislava hlavná stanica trakčné vedenie, pričom došlo k roztrhnutiu dvoch smerových lán na prvej a druhej traťovej koľaji. Doprava bola prerušená medzi hlavnou stanicou, Račou a Vajnormi od štvrtka 20.15 h. V úseku odbočka Močiar – Bratislava hlavná stanica bola obnovená o 4.50 h a v odbočke Vinohrady o 6.10 h.

Á. Érsek žiada lepšiu pripravenosť na krízové situácie na železniciach

Bratislava 7. septembra (TASR) – Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek (Most-Híd) žiada lepšiu pripravenosť na krízové situácie na železniciach. V súvislosti so štvrtkovým (6.9.) rozsiahlym výpadkom trakčného vedenia v Bratislave vyzval na lepšie zvládnutie krízových situácií, predovšetkým s ohľadom na bezpečnosť a zdravie cestujúcich aj zamestnancov železníc.

„Železnice musia byť lepšie pripravené a vedieť sa rýchlo vyrovnať aj s takýmito krízovými nehodami, ako vznikla vo štvrtok v dôsledku pádu trakčného vedenia. Samozrejme, je nevyhnutné dodržať všetky bezpečnostné postupy,“ zdôraznil Érsek. Podobné situácie, v ktorých sú ľudia rukojemníkmi, sa nesmú podľa neho opakovať. „Aj preto žiadam o ich kompenzáciu, na ktorú majú nárok,“ uviedol Érsek. Minister dopravy bude žiadať od železníc vysvetlenie nehody a aj okolností, ktoré vzniknutej situácii predchádzali.

728*90

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.