ZSSK namontuje do starších vozňov signalizáciu zatvorenia dverí

475
0

Bratislava 26. júna (TASR) – Štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) chce posilniť bezpečnosť pri cestovaní vlakmi. Do niekoľkých desiatok vozňov so staršími, takzvanými zalamovacími dverami preto namontuje signalizáciu zatvorenia nástupných dverí.

„Vlakvedúci sa vďaka nej ešte pred odchodom vlaku bude môcť ľahko presvedčiť, či sú všetky dvere zatvorené,“ opísal hovorca spoločnosti Tomáš Kováč. Vnútorná signalizácia zatvorenia nástupných dverí zároveň podľa jeho slov upozorní cestujúcich na zvýšené nebezpečenstvo v prípade mechanicky nezaistených dverí počas jazdy vlaku.

„Do časti vozňov bude doplnené aj blokovacie zariadenie,“ dodal Kováč. Súčasne sa vo viacerých vozňoch vymenia aj celé dvere. „Bezpečnosť cestujúcich je potrebné stále zvyšovať. Podobné otázky riešia železniční dopravcovia aj v iných krajinách,“ opísal generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

V nových alebo modernizovaných vozňoch je podľa dopravcu zatváranie dverí elektronické. Cestujúci či vlakvedúci tak pri zatváraní stlačí tlačidlo, prípadne sa dvere zatvoria samé. V starších vozňoch ale treba dvere zatvoriť manuálne. „Rádovo pôjde o investície v hodnote niekoľko sto tisíc eur,“ vyčíslil Hlubocký.

Signalizáciu dverí zabezpečí podľa ZSSK LED indikátor umiestnený na vonkajšej bočnici vozňa. „Rozsvietený indikátor oznámi nezatvorené dvere na jednej zo strán vozňa. Zhasnutý indikátor bude signalizovať, že dvere sú mechanicky zaistené voči otvoreniu,“ vysvetlil Kováč.

Oranžové svetlo na ňom označí poruchu blokovania, respektíve, že vozeň nemá inštalované blokovanie dverí od určitej rýchlosti vozňa. Červené zas, že dvere nie sú správne zatvorené a zaistené. „Zhasnutý indikátor teda vždy znamená, že všetko je v poriadku,“ opísal Kováč.

Jeden vozeň po takomto doplnení signalizácie dverí už má dopravca k dispozícii. Po overení funkčnosti a praktických testoch ju chce inštalovať aj do ďalších vozňov. „V roku 2017 ZSSK plánuje inštalovať signalizáciu zatvorenia nástupných dverí do 30 osobných vozňov,“ doplnil Kováč.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.