ZSSK modernizuje 16 starších vozidiel na osem motorových jednotiek

2122
0

Bratislava 13. júla (TASR) – Cestujúcim v regionálnej doprave pribudne do konca tohto roka osem zmodernizovaných motorových jednotiek. Štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) totiž aktuálne modernizuje 16 vyradených starších vozidiel na osem dvojdielnych jednotiek určených na osobnú dopravu na regionálnych tratiach. 

Motorové jednotky 813+913.1xx budú premávať na vybraných trasách v okolí Zvolena. Od platnosti nového cestovného poriadku v decembri 2017 by mali zabezpečovať všetky vlaky na linke Kraľovany – Trstená.Motorové jednotky zabezpečia moderné klimatizované priestory pre cestujúcich s najnovšími štandardami a zvýšia tak úroveň cestovania na tratiach, kde doteraz premávali staršie vozidlá,“ uviedol Michal Vereš, riaditeľ úseku prevádzky ZSSK.

Dvojdielna motorová jednotka, železničiarmi prezývaná „Mravec“, sa skladá z motorového a riadiaceho vozňa, ktoré sú navzájom pevne spojené. Jednotka je štvornápravová, ľahkej oceľovej konštrukcie s automatickým hydromechanickým prenosom výkonu a je modifikáciou MJ 813+913, ktorú cestujúci poznajú aj ako tzv. „Bagetu“. Tých v súčasnosti ZSSK vlastní 44 ks.

V roku 2014 bola predstavená jednotka série 813+913.110, ktorá je koncepčne podobná s týmto novým vozidlom. ZSSK si momentálne 3 ks z tejto série prenajíma. Na vozidlách, ktoré má aktuálne zazmluvnené, boli zrealizované viaceré technické vylepšenia. Ako ich základ poslúžili pôvodné motorové vozne radu 810 a prívesné vozne radu 011. Do jednej súpravy je možné spojiť až tri motorové jednotky, pričom ich bude ovládať iba jeden rušňovodič.

„Moderné technológie uľahčia prácu zamestnancom. Jednotky majú nový riadiaci systém s diaľkovým prenosom diagnostických údajov, nový informačný a komunikačný systém, vonkajší a vnútorný kamerový systém, WiFi a meranie spotreby nafty,“ dopĺňa M. Vereš.

Priestor pre cestujúcich je vybavený čalúnenými sedadlami, klimatizáciou a WIFI pripojením na internet. Celý interiér je označený popismi v braillovom písme. Nová bezbariérová WC bunka s uzavretým odpadovým systémom plne nahradila doterajšie hygienicky nevyhovujúce a zastarané toalety s prepadom.

Jeden z nástupných priestorov je nízkopodlažný s výklopnou rampou a možnosťou bezbariérového nástupu imobilných cestujúcich. Vozidlo je vybavené vonkajším aj vnútorným bezpečnostným kamerovým systémom a automatickým akusticko–optickým informačným systémom pre cestujúcich, ktorý ich informuje prostredníctvom hlásení aj na optických paneloch o priebehu cesty. Systém ďalej poskytuje možnosť vysielať na vnútorných optických paneloch doplňujúce podrobné alebo mimoriadne informácie a multimediálny obsah.

ZSSK spustila projekt modernizácie motorových jednotiek koncom roka 2015, pričom začiatkom roka 2016 boli vypracované súťažné podklady. ŽOS Zvolen ako víťaz verejného obstarávania v súčasnosti dokončuje práce na prvom vozidle z tejto série, ktoré ZSSK prevezme už koncom júla. Do konca roka 2017 celkovo získa osem kusov takýchto vozidiel.

 Cena za 1 kus MJ je 1 381 969 €, celková cena za 8 kusov 11 055 752 €. Zákazku financuje ZSSK z vlastných zdrojov. Modernizácia zahŕňa najmä výmenu celého interiéru vozňov vrátane podlahy, obkladov, okien, batožinových políc, odpadkových košov, svietidiel, sedačiek pre cestujúcich, WC bunky, nástupných a čelných dverí, ďalej vyhotovenie pevného spojenia riadiaceho vozňa s motorovým vozňom (zhotovenie motorovej jednotky) s prechodom medzi vozňami, dosadenie nového trakčného reťazca (motor, prevodovka…) a informačného systému, inštaláciu klimatizácie pre cestujúcich a finálny náter skrine s anti-grafiti úpravou. Po dodaní 8 ks MJ ZSSK neplánuje ďalšiu rekonštrukciu týchto vozidiel.

Technické údaje MJ 813-913.1xx

 • Usporiadanie náprav: 1´A´1´1´
 • Rozchod: 1435 mm
 • Dĺžka cez nárazníky: 28 820 mm
 • Šírka skrine: 3 073 mm
 • Maximálna rýchlosť: 90 km/h
 • Počet sedadiel: min. 63
 • Počet miest na státie: 111
 • Naftový motor: TEDOM TD310R6HTA26
 • Prenos: hydromechanický
 • Menovitý výkon: 310 kW
 • Menovité otáčky: 1 950/min
 • Max. merná spotreba pri plnom výkone: 229 g/kWh
 • Trakčná hydromechanická prevodovka: VOITH DIWA D 884,5
 • Nápravová mechanická prevodovka: GMEINDER 265 kW
 • Regulácia: MIREL 813
 • Vykurovací agregát: Webasto Thermosysteme
 • Brzdy: samočinná, priamočinná, záchranná – DAKO

Foto: zssk.sk, zoszv.sk

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.