ZSSK chce viac kamier a oznamov vo vlakoch, nestrpí v nich prejavy extrémizmu

382
0

Bratislava 9. februára (TASR) – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) by chcela do vlakov zavádzať viac kamier. Chce tak zvýšiť bezpečnosť cestujúcich vo vagónoch. V najbližších dňoch môžu ľudia vo vlakoch nájsť aj nálepky s inštrukciami, ako postupovať v prípade nepríjemných situácií.

„Potvrdzujem, touto aktivitou chceme prispieť k zamedzeniu propagácie extrémistických názorov vo vlakoch na úkor dobrého mena našej spoločnosti,“ povedal Patrik Horný, podpredseda predstavenstva ZSSK.

Najprv treba informovať vlakvedúceho, ak to nepomôže, tak nonstop linku ZSSK. Vo vážnejších prípadoch treba volať priamo políciu, píše sa na nálepkách. Ľudia môžu vlakvedúceho kontaktovať pri rôznych situáciách. „Máme na mysli čokoľvek, čo cestujúcich obťažuje. Cez zakázanú politickú agitáciu až po útok agresívneho spolucestujúceho,“ povedal Karol Martinček, člen predstavenstva ZSSK.

Spoločnosť sa okrem klasických kamier zaujíma aj o technológie na rozoznávanie tvárí či telové kamery pre vlakvedúcich. Vnútorným kamerovým systémom teraz disponujú elektrické poschodové jednotky, push-pully a dieselmotorové jednotky zakúpené pomocou fondov EÚ.

„Tieto vlaky však premávajú iba v regionálnej doprave, predovšetkým ako osobné vlaky a čiastočne aj ako regionálne expresy,“ vysvetlil Horný. Považuje za dôležité pokračovať aj v spolupráci s políciou.

Vlaky ZSSK previezli vlani vyše 65 miliónov cestujúcich. Policajti v nich zaznamenali šesť násilných trestných činov, tých z roka na rok klesá. Minulý rok došlo vo vagónoch ZSSK k 84 krádežiam či šiestim činom drogovej kriminality.

Na zamestnancov v službe fyzicky zaútočili asi 23-krát. Tento údaj však podľa ZSSK treba porovnať s denným priemerom takmer 1500 vypravených vlakov. „Nemôžeme však byť spokojní, urobíme maximum, aby bolo takýchto prípadov čo najmenej,“ povedal Horný.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.