ZSSK a S Hudbou Vesmírnou už v sobotu na RENDEZE!…

339
0

Bratislava 13. júna (TASR) – Nostalgia verzus 21. storočie. Tak by sa jednou vetou dal charakterizovať jubilejný 20. ročník kultového železničiarskeho podujatia, ktoré pravidelne láka do hlavného mesta tisícky návštevníkov. RENDEZ 2018 otvorí brány tretí júnový víkend, 16. – 17. júna. V rušňovom depe Bratislava-východ sa opäť bude na čo pozerať. 

Maximálna rýchlosť 200 km/h, elektrodynamická brzda s možnosťou návratu elektrickej energie do trolejového vedenia, tlakotesné a klimatizované stanovište rušňovodiča. Tieto parametre patria jednej z najväčších pých vo vozňovom parku Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Počas RENDEZU 2018 si budete môcť najmodernejší rušeň Vectron prezrieť nielen zvonku, ale aj zvnútra.

Okrem Vectrona predstaví ZSSK aj ďalší zo svojich najnovších „prírastkov“, motorovú jednotku 813, prezývanú Mravec. Dvojdielne jednotky zabezpečujúce osobnú dopravu na viacerých regionálnych tratiach sú vybavené čalúnenými sedadlami, klimatizáciou, bezbariérovými toaletami a wi-fi pripojením na internet. Interiér jedného z Mravcov sa premení na chill-out zónu, v ktorej vlakvedúca tentoraz nebude kontrolovať cestovné lístky, zato však návštevníkom rada poskytne potrebné informácie o cestovaní. Deti sa zasa môžu tešiť na malé darčeky.

V sobotu 16. júna si rozhodne nenechajte ujsť autogramiádu členov hudobnej skupiny S Hudbou Vesmírnou, ktorí budú fanúšikom k dispozícii od 10.15 h do 11.00 h na hlavnom pódiu. Až do poludňajších hodín ich potom bude možné stretnúť v areáli depa.

Závan starých čias návštevníkom RENDEZU 2018 priblíži výstava viac ako dvadsiatky historických hnacích železničných vozidiel, ktoré sú dodnes schopné prevádzky. České dráhy predstavia jedinečný motorový vozeň „Strieborný šíp“, ktorého dejiny siahajú do čias spred druhej svetovej vojny. Z priečinka „pre pamätníkov“ je aj parný rušeň „Marcelka“, ktorý predstaví český Klub priateľov koľajových vozidiel, či historická poschodová jednotka Českých dráh.

Zaujímavou atrakciou víkendového podujatia budú súbežné jazdy dvoch parných osobných vlakov na trati Bratislava-Petržalka – Bratislava-Nové Mesto. Do pozornosti dávame aj vyhliadkové jazdy parných a motorových vlakov v hlavnom meste a jeho okolí alebo sobotňajšiu simuláciu bojov z 2. svetovej vojny.

Návštevníkom bude počas oboch dní k dispozícii aj kyvadlová doprava z Bratislavy-hlavnej stanice do rušňového depa a späť, ktorú zabezpečia historické motorové vozne.

Organizátorom 20. ročníka tradičnej akcie sú Železnice Slovenskej republiky v spolupráci so ZSSK, Železničnou spoločnosťou Cargo Slovakia, Dopravným podnikom Bratislava a so slovenskými i zahraničnými železničnými klubmi. Viac informácií o programe, vrátane cestovných poriadkov s jazdami mimoriadnych historických vlakov nájdete na webe Železničného múzea.

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy).

Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).

ZSSK od 10. júna 2018 realizuje priemerne 1497 vlakov denne, z toho 221 diaľkových vlakov a 1276 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje na 698 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2835 kilometroch tratí na Slovensku.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.