ŽSR podpísali s odbormi kolektívnu zmluvu, zamestnancom stúpnu platy o 35 eur

222
0

Bratislava 1. arca (TASR) – Vedenie Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) dnes podpísalo kolektívnu zmluvu na roky 2017 a 2018 s 11 odborovými organizáciami, ktoré vo firme pôsobia. Zmluva prinesie všetkým zamestnancom ŽSR zvýšenie tarifných miezd o 35 eur a priemerné prémie prepočítané na jedného zamestnanca 1100 eur za rok.

„Kolektívna zmluva platí od dnešného dňa do 31. decembra 2018 a znamená pri takmer 14.000 zamestnancoch zvýšenie osobných nákladov oproti plánu v objeme 8,8 milióna eur za rok,“ vyčíslila hovorkyňa spoločnosti Martina Pavliková.

Generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy doplnil, že kolektívne vyjednávanie nebolo ani jednoduché, ani krátke. „Ale som rád, že na konci bolo úspešné, že sme dospeli k spoločnej dohode a prispeli k sociálnemu zmieru,“ konštatoval.

Vedenie železníc podľa jeho slov na seba prevzalo záväzok zvýšiť mzdy všetkým zamestnancom, ale zároveň s tým aj zodpovednosť nájsť navyše takmer 9 miliónov eur. „Budeme sa snažiť získať čo najviac v dotáciách od štátu, zvýšiť výnosy z tržieb, ale čaká nás aj optimalizácia procesov vo vnútri firmy,“ opísal Erdössy.

Podľa predsedu Odborového združenia železničiarov Františka Zaparanika boli rokovania v rámci možností na dobrej úrovni. „Aj keď sme napokon rokovali pred sprostredkovateľom, obom stranám to niečo dalo. Do budúcna je na nás, aby sme v ďalšom kolektívnom vyjednávaní zvážili, či nehľadať možnosti, ako sa dohodnúť, skôr,“ uviedol Zaparanik v mene odborových organizácií.

V novej kolektívnej zmluve sa strany dohodli napríklad aj na znížení týždenného fondu pracovného času na 36 hodín u zamestnancov na pracoviskách s nepretržitým pracovným režimom bez zníženia mzdy. Zároveň budú mať zamestnanci naďalej nárok na 12 dní pracovného voľna s náhradou mzdy na vlastné vyšetrenie, alebo vyšetrenie rodinného príslušníka v zdravotníckom zariadení.

Pri odchode do dôchodku sa im poskytne odmena 100 eur za každý odpracovaný rok. Odmena sa bude poskytovať aj každému zamestnancovi pri životnom jubileu 50 a 60 rokov. Novinkou pri tejto odmene bude to, že pri odpracovaní 30 a 35 rokov dostane zamestnanec jednorazovú odmenu vo výške 600 eur a nad 35 rokov vo výške 700 eur. Železnice tiež zvýšili výšku odmien pri pracovných výročiach zo sociálneho fondu a majú naň nárok aj zamestnanci na materskej dovolenke.

Zároveň sa rozšíri poskytovanie rekondičných pobytov aj pre typovú pozíciu rušňovodič – elektromontér. ŽSR tiež súhlasili aj s opätovným zavedením vyrovnávacieho príspevku pri strate zdravotnej a zmyslovej spôsobilosti.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.