Znižovali umelo České dráhy ceny do Ostravy? Česi nechajú rozhodnúť radšej Brusel

472
0

Praha 21. december (idnes.cz) – Koniec jedného z najdlhšie riešených sporov na Úrade pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) o ceny cestovných lístkov vo vlakoch medzi Prahou a Ostravou sa ďalej odkladá. Súkromní dopravcovia teraz dúfajú, že v spore konečne rozhodne Európska komisia.

Zdĺhavý spor sa vlečie od roku 2011, kedy vyšiel na koľajnice RegioJet. Ten vtedy dal sťažnosť protimonopolnému úradu na České dráhy, ktoré náhle znížili ceny. Považoval to za zneužitie dominantného postavenia. Neskôr sa k RegioJetu pridal ešte Leo Express, ktorý České dráhy žaluje o náhradu škody.

ÚOHS za päť rokov doteraz nerozhodol. Konanie preťahujú rôzne posudky či analýzy. Teraz sa dokonca rozhodol konanie prerušiť, aj keď tentoraz to súkromným dopravcom nevadí.

„Naše konanie sme prerušili a to až do doby ukončenia konania, ktoré bolo v tej istej veci začaté zo strany Európskej komisie,“ povedal hovorca ÚOHS Martin Švanda. Podľa neho takýto postup stanovuje judikatúra Súdneho dvora Európskej únie.

Európska komisia sa začala zaoberať cenami na trase Praha – Ostrava tento rok na jar, keď uskutočnila aj raziu na Českých dráhach. České dráhy už išli vysvetľovať svoj postup do Bruselu, aj naďalej si stoja za tým, že nijako neporušili zákon. „České dráhy proti tomuto uzneseniu nepodali rozklad k predsedovi ÚOHS, pretože ÚOHS de facto nemal inú možnosť, než predmetné konanie prerušiť a prípadné podanie rozkladu by teda nebolo dôvodné,“ vysvetlil hovorca Českých dráh Radek Joklík.

Súkromní dopravcovia veria, že vstup Európskej komisie do konania môže všetko urýchliť. „Je hanba, že národné inštitúcie a orgány, ktoré majú strážiť férové ​​podmienky fungovania trhu v Českej republike, nedokážu päť rokov dospieť k žiadnemu rozhodnutiu a až Európska únia ich musí vyslobodiť z ich neschopnosti dotiahnuť túto vec do konca,“ povedal hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj .

„Vyšetrovanie Českých dráh Európskou komisiou ukazuje na silné podozrenie krížového financovania a predátorských cien,“ hovorí šéf Leo Expressu Peter Köhler.

Zvažuje preto, že firma podá žiadosť o prerušenie súdneho konania v Česku, v ktorom požaduje vyplatenie odškodného vo výške stoviek miliónov českých korún. Pre súkromných dopravcov tak bude verdikt Európskej komisie kľúčový.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.