Železničná zastávka Devínske Jazero

1663
0

Železničná zastávka Devínske Jazero  je posledná železničná zastávka na území mesta Bratislava na trati 110 Bratislava – Kúty. Je na nej odbočka do Stupavy, na ktorej bola v máji 1979 zastavená osobná doprava a v marci 2008 bola zrušená. Železničná trať do Stupavy, v tej dobe nazývaná Stupava – Mást, bola posledným veľkým projektom Rakúskej spoločnosti štátnych železníc na území Slovenska. V blízkosti zastávky sa nenachádza žiadna obec, ale iba chaty a bunkre z predvojnového opevnenia. Devínske Jazero leží medzi stanicami Devínska Nová Ves a Zohor a je pridelená železničnej stanici Devínska Nová Ves.

Kedysi sa tu nachádzala stanica, ktorej význam poklesol potom, ako bola zdvojkoľajnená trať do českého mesta Břeclav v roku 1921. Okrem trati do Stupavy a spojky z Marcheggu tu viedla aj vlečka z blízkej štrkovne. V roku 1927 odniesli vlečku do štrkovne a takisto aj prvé výhybky. V 30. rokoch 20. storočia koľajisko ďalej zredukovali, v roku 1935 tu ostala dvojkoľajná trať a odbočka. Malé koľajové rozvetvenie do Stupavy s dvomi koľajami sa nachádzalo napravo od zastávky. Dnes už neexistuje.

Mestská časť ako i zastávka sa stali súčasťou Bratislavy v roku 1971 pri jej poslednom rozširovaní. Rovnako ako aj stanice v Podunajských Biskupiciach, Devínskej Novej Vsi a Rusovciach nemajú v názve uvedené hlavné mesto.

 

Z bývalej stanice a neskôr odbočky je dnes len klasická koridorová zastávka s upravenými betónovými perónmi.  Pred niekoľkými rokmi vybudovali v podstate nové nástupištia a odvodňovací kanál, pretože trať 110 z Břeclavi do Bratislavy je súčasťou IV. paneurópskeho koridoru. Ten ide z Drážďan do Istanbulu. Na území Slovenskej republiky ide z Kútov cez Bratislavu do Štúrova, respektíve do maďarskej Rajky.

 

Zdroj: vlaky.net. zeleznicne.info, wikipedia.org

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.