Železničná zastávka Bratislava Vinohrady

3490
0

Železničná zastávka Bratislava Vinohrady je zastávka v treťom bratislavskom okrese v mestskej časti Nové Mesto na hranici s mestskou časťou Rača v miestnej časti známej ako Vinohrady.

Zastávka leží na trati 120 a súčasne na trati 130. Je to jedna z dôležitých železničných zastávok, v ktorej pravidelne zastavujú nielen osobné vlaky, ale aj rýchliky. Zastávka leží na Račianskej ulici v Bratislave. Jej poloha je výhodná pre rýchle spojenie s mestom, ktoré je zabezpečené električkami, z nich niektoré tu majú konečnú zastávku. Denne cez zastávku prejdú stovky cestujúcich. Umožňuje taktiež prestup medzi väčšinou vlakov z/do smerov Galanta a Trnava bez nutnosti jazdy na hlavnú stanicu.

Zastávka Bratislava-Vinohrady sa nachádza v lokalite, kde sa pôvodne železnice v Bratislave križovali mimoúrovňovo. Konkrétne Prešporsko-trnavská prvá uhorská železnica s Uhorskou centrálnou železnicou. Na Prešporsko-trnavskej železnici bola v tejto lokalite už v roku 1891 vybudovaná železničná stanica Bratislava Dynamitka. Neskôr bola vybudovaná priama trať z bratislavskej hlavnej stanice do Rače, ktorú sprevádzkovali v roku 1883.

Zastávka vznikla v roku 1967 v súvislosti s prestavbou bratislavského železničného uzla, konkrétne pri prekládke úseku Bratislava-Vinohrady – Rača odbočka, pričom sa odstránilo mimoúrovňové kríženie úseku s traťou Rača-odbočka – Bratislava predmestie a tiež aj súvisiaci ostrý oblúk. Týmto sa dopravňa Rača-odbočka premenovala na Odbočka Vinohrady.

Zastávka Bratislava-Vinohrady má štyri nástupištia. Nástupište č. 1 pri trati 130 pre smer Galanta, nástupište č. 3 pri trati 120 pre smer Trnava. Nástupište č. 2 pri trati 130 a nástupište č. 4 pri trati 120 pre smer Bratislava hl.st.

Zastávka bola zrekonštruovaná a bol vybudovaný bezbariérový prístup pre imobilných cestujúcich. V priestoroch zastávky sa nachádza aj predajňa cestovných lístkov Železničnej spoločnosti Slovensko.

Zdroj: zeleznicne.info, wikipedia.org, vlaky.net

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.