Železničná zákazka desaťročia. ČR zrýchli za 6,2 miliardy českých korún vlaky na juh

599
0

Praha 18. máj (iDnes.cz) – Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC) vypísala dlho očakávanú súťaž na modernizáciu železničnej trate z Prahy do Českých Budějovíc medzi obcami Votice a Sudoměřice. Ide o bezkonkurenčne najväčšiu stavebnú zákazku od štátu v tomto roku, na železnici potom najväčšiu za posledných desať rokov.

Odhadovaná cena zákazky, ktorá má zefektívniť železničnú trať z Prahy do Českých Budějovíc, je 6,237 miliardy českých korún. Podľa údajov vo vestníku verejného obstarávania bude obstarávanie dvojkolové: najprv firmy podajú do 23. júna žiadosť o kvalifikáciu, a ak prejdú, môžu podávať ponuky.

Víťazná firma má celý úsek zdvojkoľajniť a zrýchliť, na zákazku bude mať takmer 4 roky (46 mesiacov). Celý úsek je potom v podstate novostavbou vrátane stavby dvoch nových tunelov a viac ako dvadsiatich mostov.

Zákazka prichádza v čase, keď sa stavebné firmy sťažujú na nedostatok práce od štátu, najmä v dopravnom staviteľstve. Riaditeľstvo ciest a diaľnic síce vlani na jeseň vypísalo zákazky za viac ako dvadsať miliárd českých korún, išlo ale len o kvalifikáciu a medzitým sa súťaže nepohli. Dá sa preto očakávať pomerne veľký boj firiem, ktorý by mohol stlačiť aj cenu.

Stavba je súčasťou štvrtého koridoru, do ktorého štát nalial v posledných rokoch desiatky miliárd. Zatiaľ posledným dokončeným úsekom na tejto trase je úsek z Benešova do Votic vrátane viacerých nových tunelov. Aj vďaka nim sa už tento rok jazdná doba z Prahy do Českých Budějovíc skrátila pod dve hodiny.

Zákazka nabrala viac ako ročné meškanie kvôli novému povoľovania vplyvu na životné prostredie EIA. Koridor do Českých Budějovíc bude ale stále ešte nedokončený. Dva roky meškania má napríklad modernizácia úseku Doubí – Soběslav. Nejasný je aj termín začatia prác na úseku Nemanice – Ševětín.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.