Železničná stanica Vrbovce

1004
4

Železničná stanica Vrbovce je pohraničnou prechodovou stanicou do Českej republiky a leží na trati číslo 121 Nové Mesto nad Váhom – Vrbovce.

História stanice sa začala písať v roku 1927, keď bol do prevádzky uvedený železničný úsek Veselí nad Moravou – Myjava. Vznikla tu medzistanica, deliaca tento dlhý úsek. Stanicu na mieste, kde bolo len pár domov, lúky a lesy, nazvali podľa neďalekej obce- Vrbovce. Po vzniku Slovenského štátu a Protektorátu Čechy a Morava bola stanica premenovaná na Javorník. Po obnove československého štátu stanica dostala späť svoje staré meno – Vrbovce.

Ide o najvyššie položenú stanicu na spomínanej trati. Na stanici sa zachovalo pôvodné mechanické zabezpečovacie zariadenie.

Zdroj: vlaky.net, wikipedia.org

728*90

4 KOMENTÁRE

  1. autor si mohol trošku lepšie naštudovať históriu a napísať „článoček“ troška obšírnejšie: stanica nebola jediná medzi Veselím a Myjavou, čo tak ešte Velká nad Veličkou, Lipov a Blatnice?

    názov stanice sa menil ešte 2x a to po rozdelení ČSFR keď sa ocitla na území novovzniknutej ČR dostala názov Javorník nad Veličkou, po korekcií hraníc v 90tych rokoch bola stanica opäť na území SR a dostala znova názov Vrbovce

  2. Martin: Ano, na to si vzpomínám. Když došlo k rozdělení České a Slovenské Federativní republiky do dvou samostatných států, tak se stalo to, že obec Vrbovce se ocitla na území Slovenské republiky, kdežto stanice Vrbovce na území České republiky. Nedalekou osadou U Sabotů tehdy procházela státní hranice. Stanice tehdy dostala název Javorník nad Veličkou. Po té došlo k úpravě státní hranice tak, že zmíněná osada U Sabotů nově připadla Slovenské republice výměnou za osadu Sidonie (poblíž Vlárského průsmyku na tratích 341 SŽDC/123 ŽSR), která nově připadla České republice. Stanice tak opět získala zpět název Vrbovce a je přechodovou stanicí mezi tratěmi 343 SŽDC a 121 ŽSR.

  3. Ještě ke staničnímu zabezpečovacímu zařízení: Stanice Vrbovce má staniční zabezpečovací zařízení 1. kategorie, to jest místně stavěné výměny (takzvaně „na ruku“) a nezávislá vjezdová návěstidla – v tomto případě mechanická jednoramenná. Vjezdové návěstidlo ze směru Velká nad Veličkou se nachází ještě na území České republiky, jinak staniční kolejiště je celé již na území Slovenské republiky. Odjezdová návěstidla zde nejsou instalována.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.