Železničná stanica Rusovce

1892
0

Železničná stanica Rusovce je železničná stanica v bratislavskej mestskej časti Rusovce v piatom bratislavskom okrese. Je to posledná stanica na území Bratislavy a Slovenska pred maďarskou hranicou a leží na úseku jednokoľajnej elektrifikovanej trati číslo 132 z Bratislavy do maďarskej Rajky. Do roku 1945 bola stanica súčasťou Maďarska a mala názov Oroszvár.

Do roku 1971 vystupovali Rusovce ako samostatná obec. Mestská časť ako aj stanica sa stala súčasťou Bratislavy pri jej poslednom rozširovaní v roku 1971. Aj keď sa stala súčasťou bratislavskej železničnej siete tak ako aj stanice Podunajské Biskupice, Devínska Nová Ves a Devínske Jazero nemá v názve hlavné mesto.

Stanicou prechádzali vlaky regionálnej osobnej dopravy v rokoch 1948 až 1972. Od roku 1960 tu končili vlaky z dnes už neexistujúcej železničnej stanice Bratislava- Nivy. Medzištátnu osobnú prevádzku železničnej dopravy tu dočasne obnovili v roku 1987.

Medzi stanicami Rusovce a štátnou hranicou s Maďarskom bola počas krátkeho obdobia aj železničná zastávka Čunovo.

 

Úsek trate 132 od stanice Bratislava Nové mesto až po stanicu Rusovce je od roku 2011 v úplne bez osobnej železničnej dopravy. Medzinárodná doprava z Bratislavy do Maďarska jazdí len cez Štúrovo. Do maďarskej Rajky v súčasnosti zachádzajú regionálne osobné vlaky z Győru.

V minulom roku si Železnice Slovenskej republiky dali vypracovať štúdiu pre modernizáciu infraštruktúry v železničnom uzle Bratislava, ktorej súčasťou je aj modernizácia úseku Bratislava- Rusovce- hranica s Maďarskom.

Zdroj: wikipedia.org, www.railtrains.sk

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.