Železničná stanica Nové Mesto nad Váhom

3809
1

Železničná stanica Nové Mesto nad Váhom leží na dvojkoľajnej elektrifikovanej trati číslo 120 z Bratislavy do Žiliny. Stanica je orientovaná v severojužnom smere, pričom výpravná budova leží na ľavej strane v smere z Bratislavy. Je odbočnou pre trať 121 do Vrboviec a Velké nad Veličkou.

Nové Mesto nad Váhom spojili vlakom s Bratislavou 2. júna 1876. Stanica bola dlhé desaťročia medziľahlou stanicou na jednokoľajnej Považskej železnici. Rozšírenia koľajiska sa dočkala začiatkom 20. storočia počas zdvojkoľajnenia trate Galanta – Leopoldov – Žilina. Prípojnou stanicou sa Nové Mesto nad Váhom stala až koncom dvadsiatych rokov 20. storočia, kedy postavili trať Veselí nad Moravou – Myjava – Nové Mesto nad Váhom.

Narastajúca doprava podnietila aj postavenie elektromechanického staničného zabezpečovacieho zariadenia. Stanicu postupne modernizovali, napríklad nainštalovali elektrické hodiny a staničný rozhlas,  upravili predstaničné priestranstvo, pristavili výhrevňu a automatickú telefonickú ústredňu. Postupne nahradili elektromechanické za reléové zabezpečovacie zariadenie.

Z pohľadu prevádzky bola dlhé roky stanica pre vlaky na trase Bratislava – Žilina iba medziľahlou stanicou, hoci tu zastavovali takmer všetky rýchliky.

V roku 1995 sprevádzkovali diaľkové riadenie dopravy systémom Siemens na úseku Nové Mesto nad Váhom – Myjava. Išlo o prvé takéto zariadenie v sieti ŽSR.

Železničná stanica zásadne zmenila svoju podobu v roku 2007 v rámci výstavby V. koridoru, keď vybudovali nové nástupištia s bezbariérovým prístupom pre imobilných cestujúcich.

 

Zdroj a foto: www.vlaky.net, www.zeleznicne.info. www.mdc.sk

728*90

1 komentár

  1. V souvislosti s výstavbou koridoru Bratislava – Žilina zde bylo instalováno elektronické zabezpečovací zařízení typu ESA (elektronické stavědlo).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.