Železničná stanica Nové Mesto nad Váhom

1237
1
ZDIEĽAŤ

Železničná stanica Nové Mesto nad Váhom leží na dvojkoľajnej elektrifikovanej trati číslo 120 z Bratislavy do Žiliny. Stanica je orientovaná v severojužnom smere, pričom výpravná budova leží na ľavej strane v smere z Bratislavy. Je odbočnou pre trať 121 do Vrboviec a Velké nad Veličkou.

Nové Mesto nad Váhom spojili vlakom s Bratislavou 2. júna 1876. Stanica bola dlhé desaťročia medziľahlou stanicou na jednokoľajnej Považskej železnici. Rozšírenia koľajiska sa dočkala začiatkom 20. storočia počas zdvojkoľajnenia trate Galanta – Leopoldov – Žilina. Prípojnou stanicou sa Nové Mesto nad Váhom stala až koncom dvadsiatych rokov 20. storočia, kedy postavili trať Veselí nad Moravou – Myjava – Nové Mesto nad Váhom.

Narastajúca doprava podnietila aj postavenie elektromechanického staničného zabezpečovacieho zariadenia. Stanicu postupne modernizovali, napríklad nainštalovali elektrické hodiny a staničný rozhlas,  upravili predstaničné priestranstvo, pristavili výhrevňu a automatickú telefonickú ústredňu. Postupne nahradili elektromechanické za reléové zabezpečovacie zariadenie.

Z pohľadu prevádzky bola dlhé roky stanica pre vlaky na trase Bratislava – Žilina iba medziľahlou stanicou, hoci tu zastavovali takmer všetky rýchliky.

V roku 1995 sprevádzkovali diaľkové riadenie dopravy systémom Siemens na úseku Nové Mesto nad Váhom – Myjava. Išlo o prvé takéto zariadenie v sieti ŽSR.

Železničná stanica zásadne zmenila svoju podobu v roku 2007 v rámci výstavby V. koridoru, keď vybudovali nové nástupištia s bezbariérovým prístupom pre imobilných cestujúcich.

 

Zdroj a foto: www.vlaky.net, www.zeleznicne.info. www.mdc.sk

1 komentár

  1. V souvislosti s výstavbou koridoru Bratislava – Žilina zde bylo instalováno elektronické zabezpečovací zařízení typu ESA (elektronické stavědlo).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.