Železničná stanica Komárno

2620
3

Železničná stanica Komárno leží na elektrifikovanej trati Železníc Slovenskej republiky 135 Nové Zámky – Komárno, ktorá ďalej pokračuje do maďarského Komáromu. V stanici Komárno začína neelektrifikovaná trať 131 do Bratislavy a neelektrifikovaná trať 136 do Kolárova, na ktorej od roku 2003 zastavili prevádzku osobnej dopravy.

V roku 1896 dobudovali železnicu cez Žitný ostrov dokončením výstavby trate z Komárna do Dunajskej Stredy, ktorá nadväzovala na predtým vybudovanú trať z Prešporku do Dunajskej Stredy. Od 17. novembra 1896 už pravidelne premávali dva osobné vlaky z Komárna do Dunajskej Stredy a dva opačným smerom.

Pôvodná komárňanská staničná budova postavená na vtedajšom severozápadnom okraji mesta slúžila iba niekoľko rokov. Pri výstavbe železničnej trate do Nových Zámkov bolo potrebné vybudovať novú stanicu, asi 150 metrov severnejšie. Na trati Komárno- Nové Zámky začali jazdiť vlaky v roku 1910. Tým do­končili napojenie Komárna na železničnú sieť krajiny.

Komárno je stanicou zriaďovacou po prevádzkovej stránke, odbočnou, dispozičnou, ale aj riadiacou stanicou pre rôzne trate ale takisto aj pohraničnou priechodovou pre maďarské železnice MÁV. K stanici Komárno sú pridelené nesamostatné stanice Zlatná na Ostrove, Zemianska Olča, Komárno zriaďovacia stanica, Kolárovo, Chotín a Hurbanovo.

Stanica má 4 vyvýšené nástupištia. Ich dĺžka je od 200 do 252 metrov. Vchod na nástupištia je cez vestibul staničnej budovy.

Železničná stanica Komárno má zabezpečovacie zariadenie 1. kategórie s nezávislými návestidlami.

Zdroj: www.rail.sk, www.vlaky.net

728*90

3 KOMENTÁRE

  1. Překvapuje mě, že ačkoliv se jedná o poměrně frekventovanou stanici, tak je stále vybavena zabezpečovacím zařízením první kategorie – což znamená místně stavěné výměny uzamykané výměnovými zámky a nezávislá návěstidla. Takové zabezpečovací zařízení je sice konstrukčně jednoduché, ale náročné na obsluhu, protože je plně závislé na lidském činiteli. Takoví zaměstnanci (výpravčí, výhybkáři) jsou v podstatě jednou nohou v kriminále…

    • Nákladná doprava značne poklesla. Do Maďarska a D. Streda premáva jedine súkromný dopravca Metrans, do D.Stredy , do MÁV, a smerom do N. Zámky do Košíc.
      Zab.zar. je 3 kategórie, ale aj tam sa nákl. zriaďovacie práce zrušili.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.