Železničná stanica Humenné

893
1
ZDIEĽAŤ

Železničná stanica Humenné leží na trati číslo 191 Michaľany – Medzilaborce – poľský Lupków. Odbočuje z nej trať číslo 196 do Stakčína. Poloha budovy stanice je vľavo v smere od Michalian. Leží v nadmorskej výške 266 metrov.

V roku 1909 bola vydaná koncesia na trať, vedúcu z Humenného cez Sninu do Stakčína. Prví cestujúci sa po nej odviezli 30. novembra 1909.

Budovu súčasnej železničnej stanice v Humennom postavili v roku 1947. Dlhý čas sa na nej nerobili žiadne rozsiahlejšie úpravy alebo modernizácia, takže jej zlý technický stav si vyžadoval obnovu. Stanicu zrekonštruovali v rokoch 2000 až 2002. Obnovili strechu, prevádzkové priestory železníc, výpravnú halu, čakáreň, hygienické zariadenia pre cestujúcich a reštauračnú časť.

V stanici Humenné je sedem dopravných koľají, sedem manipulačných koľají a 5 ostatných. V Humennom má svoje Zákaznícke centrum Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., ktoré poskytuje informácie a služby pre cestujúcich a predáva cestovné potreby a poriadky.

Zdroj: vlaky.net, rail.sk

1 komentár

  1. Jaké je vlastně ve stanici Humenné zabezpečovací zařízení? Díval jsem se na videa točená na trati Michaľany – Humenné a Humenné – Medzilaborce a všiml jsem si, že výhybky jsou ve stanici místně stavěné a uzamykané výměnovými zámky, vjezdová návěstidla jsou pouze třísvětlová (ukazují tedy pouze návěsti Stůj, Volno a Opatrně na přivolávací návěst), na jižním zhlaví je jedno skupinové odjezdové návěstidlo dvousvětlové (ukazuje tedy pouze návěsti Stůj a Volno) a dvě stejná odjezdová návěstidla jsou na severním zhlaví. Viděl bych to tedy na nezávislá návěstidla nebo ústřední zámek.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ