Železničná stanica Humenné

2986
1

Železničná stanica Humenné leží na trati číslo 191 Michaľany – Medzilaborce – poľský Lupków. Odbočuje z nej trať číslo 196 do Stakčína. Poloha budovy stanice je vľavo v smere od Michalian. Leží v nadmorskej výške 266 metrov.

V roku 1909 bola vydaná koncesia na trať, vedúcu z Humenného cez Sninu do Stakčína. Prví cestujúci sa po nej odviezli 30. novembra 1909.

Budovu súčasnej železničnej stanice v Humennom postavili v roku 1947. Dlhý čas sa na nej nerobili žiadne rozsiahlejšie úpravy alebo modernizácia, takže jej zlý technický stav si vyžadoval obnovu. Stanicu zrekonštruovali v rokoch 2000 až 2002. Obnovili strechu, prevádzkové priestory železníc, výpravnú halu, čakáreň, hygienické zariadenia pre cestujúcich a reštauračnú časť.

V stanici Humenné je sedem dopravných koľají, sedem manipulačných koľají a 5 ostatných. V Humennom má svoje Zákaznícke centrum Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., ktoré poskytuje informácie a služby pre cestujúcich a predáva cestovné potreby a poriadky.

Zdroj: vlaky.net, rail.sk

728*90

1 komentár

  1. Jaké je vlastně ve stanici Humenné zabezpečovací zařízení? Díval jsem se na videa točená na trati Michaľany – Humenné a Humenné – Medzilaborce a všiml jsem si, že výhybky jsou ve stanici místně stavěné a uzamykané výměnovými zámky, vjezdová návěstidla jsou pouze třísvětlová (ukazují tedy pouze návěsti Stůj, Volno a Opatrně na přivolávací návěst), na jižním zhlaví je jedno skupinové odjezdové návěstidlo dvousvětlové (ukazuje tedy pouze návěsti Stůj a Volno) a dvě stejná odjezdová návěstidla jsou na severním zhlaví. Viděl bych to tedy na nezávislá návěstidla nebo ústřední zámek.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.