Železničná stanica Devínska Nová Ves

3321
0

Železničná stanica Devínska Nová Ves je železničná stanica v obci, ktorá bola pripojená k Bratislave v tzv. druhej vlne rozširovania mesta v roku 1971. Stanica si ponechala pôvodný názov. Leží na trati číslo 110 z Bratislavy hlavnej stanice do Kútov a Břeclavy. Odbočuje z nej trať do rakúskeho Marcheggu. Budovy leží vpravo v smere od Bratislavy. V objekte stanice je 15 dopravných koľají, 8 manipulačných a dve ostatné.

Cez stanicu Devínska Nová Ves vedie prvá „neanimálna“  trať na území súčasného Slovenska. Z rakúskej Viedne cez Gänserndorf, Marchegg a Devínsku Novú Ves do Bratislavy prišiel  20. augusta 1848 s veľkou slávou prvý parný vlak ťahaný rušňom „BIHAR“.

Po vybudovaní úseku Bratislava– Vác spájala trať od roku 1850 Viedeň a Budapešť a patrila k najdôležitejším tratiam v Rakúsko- Uhorsku. Premával po nej aj slávny Orient Express.

V 1891 sprevádzkovali trať cez stanice Devínska Nová Ves a Kúty do Skalice. Z Devínskej Novej Vsi vychádza aj vlečka do automobilovej fabriky Volkswagen. Pred vojnou tadiaľto viedla úzkorozchodná trať s dĺžkou 4 km pozdĺž rieky Moravy na odvoz štrkopiesku.

Po prvej svetovej vojne bola na celom úseku vybudovaná druhá koľaj a trať bola v roku 1967 ako prvá na Slovensku elektrifikovaná napäťovou sústavou 25kV, 50Hz.

Železnice plánujú elektrifikáciu trate v úseku Devínska Nová Ves- Marchegg pomocou európskeho balíčka Nástroj na prepájanie Európy. Po modernizácií by tu mohli vlaky jazdiť rýchlosťou až 200 km/h.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.