Železničná stanica Bratislava východ

2341
1

Železničná stanica Bratislava východ často nazývaná aj Bratislava– Východné, podľa časti Rače v ktorej sa nachádza, je nákladná zriaďovacia železničná stanica na trati Vajnory – Rača.Do roku 1961 sa volala Bratislava- Východné nádražie, od roku 1951 Bratislava- zriaďovacie nádražie.

Osobnú dopravu na tejto stanici zrušili asi v roku 1994, čiže potom, čo tu v pracovných dňoch prestal zastavovať osobný vlak z Galanty. Pre nákladné vlaky z odchodovej skupiny juh vedie koľaj na odbočku Vinohrady nadjazdom nad traťou 120.

Stanica niesla počas Rakúsko- Uhorskej monarchie názov Pozsony- Rendezö, čiže Bratislava- zriaďovacia stanica. Zo slova Rendezö je odvodený aj zľudovelý názov stanice a priľahlej mestskej štvrte „Rendez“.

Vznik zriaďovacej stanice v Bratislave podmienilo prepojenie Považskej železnice s traťou Viedeň– Budapešť v roku 1874, keďže došlo aj k nárastu prepravovaného tovaru medzi týmito traťovými smermi. Takáto stanica vznikla v roku 1883 na spojke Rača– Vajnory ako Bratislavské zriaďovacie nádražie, ktorá sa s rastúcimi nárokmi na dopravu postupne rozširovala. Zriaďovacia stanica mala okrem dopravných a smerových koľají určených pre nákladnú dopravu aj koľaje pre osobnú dopravu. Po prestavbe sa Bratislava východ stala druhou najvýkonnejšou zriaďovacou stanicou v sieti Československých dráh. V roku 1980 bolo spádovisko automatizované sovietskym systémom GTSS.

Zriaďovacia stanica Bratislava východ je vlakotvorná stanica prvej kategórie s vysokou zriaďovacou kapacitou. Na Slovensku je bez konkurencie, vďaka modernému vybaveniu dosahuje zriaďovaciu výkonnosť do 4500 vozňov za 24 hodín.

V roku 2011 sa Bratislava východ stala prvou stanicou na Slovensku, ktorá je schopná detekovať, či sa vo vozni nachádza rádioaktívny tovar.

Súčasťou stanice je aj rušňové depo vrátane Múzejno-dokumentačného centra ŽSR, v ktorom sa každoročne v prvý júnový víkend od roku 1998 uskutočňuje Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel.

 

Zdroj: wikipedia, zeleznicne.info, vlaky.net

Foto: mdc.sk,vlaky.net

728*90

1 komentár

  1. Východné nie je jedinou automatizovanou zriaďovačkou na Slovensku. Už viac ako 5 rokov je ďalšia automatizovaná zriaďovacia stanica Žilina-Teplička.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.