Železničná stanica Bratislava Vajnory

1992
2

Železničná stanica Bratislava Vajnory je železničná stanica vo Vajnoroch, mestskej časti Bratislavy v treťom bratislavskom okrese. Leží na trati 130 Bratislava hlavná stanica – Štúrovo – Szob. Ústi do nej spojka z Bratislavy Rače a stanice Bratislava východ. Do roku 1995 tu bola aj vlečka na Letisko Milana Rastislava Štefánika. Kedysi odtiaľto vychádzala agrárna úzkorozchodná trať cez Čiernu Vodu do Pálffyho majera vzdialeného asi 7 km. Od roku 1948 do roku 1959 bol názov stanice Bratislava-Dvorník.

Stav hlavnej budovy železničnej stanice je katastrofálny. Je zatvorená a chátra, pritom ide o ukážku peknej železničnej architektúry.

V minulosti budovu Železnice Slovenskej republiky plánovali zrekonštruovať, ale po krachu dodávateľa stavby sa situácia skomplikovala. Podľa najnovších vyjadrení železníc je rekonštrukcia zaradená v investičnom pláne na rok 2017, záleží však na finančných možnostiach podniku, kedy s ňou naozaj začnú. Mala by stáť asi 950-tisíc eur. Zrekonštruovať by mali starú výpravnú budovu a takisto aj budovu reléového zabezpečovacieho zariadenia. Po zrekonštruovaní bude budova stanice, resp. priestory nepotrebné pre dopravnú prevádzku pripravené na odpredaj záujemcom.

728*90

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.