Železničná stanica Bratislava Predmestie

1989
0

Železničná stanica Bratislava Predmestie je železničná stanica v treťom bratislavskom okrese v mestskej časti Nové Mesto v blízkosti mestskej časti Rača. Odovzdali ju do prevádzky 1. decembra 1891 ako železničnú stanicu Bratislava Dynamitka, ktorá slúžila predovšetkým pre továreň Dynamit- Nobel. Továreň mala zásobovať dynamitom a ďalšími výbušninami východné časti Rakúska-Uhorska. Stanica bola postavená na trati z Bratislavy do Trnavy. V tom čase už mala parnú prevádzku.

Nová železničná stanica vznikla asi tri kilometre od stanice Bratislava Filiálka a bola do nej zaústená vlečka továrne Dynamitka, ktorá sa postupne rozrástla na najväčší vlečkový areál v Bratislave.

Pri výstavbe bratislavského železničného uzla v druhej polovici minulého storočia prestavali aj stanicu Bratislava Predmestie. Zároveň v roku 1971 dostavali aj novú výpravnú budovu. Takisto postavili reléové zabezpečovacie zariadenie stanice, priestranný vestibul, čakárne a prevádzkové miestnosti. Postavili nové nástupištia.

Význam stanice však rapídne poklesol po vybudovaní železničnej zastávky Bratislava Vinohrady a presmerovaní takmer všetkých vlakov na bratislavskú hlavnú stanicu.

Stanica následne dlhé roky chátrala. Železnice Slovenskej republiky v roku 2013 investovali do jej rekonštrukcie takmer štyri milióny eur. Na staničnej budove zateplili strechu a steny, vymenili okná, rozvody vody, kanalizácie, kúrenia, elektriny, vzduchotechniky. Stanica však zatiaľ nie je plne využitá. Zastavujú tu len štyri vlaky denne a budovu aktuálne využívajú dopravní zamestnanci železníc. Časť priestorov ponúkli na prenájom.

Na stanici pre cestujúcich sprístupnili len peróny a lávku ponad koľajisko. Viac slúži pre nákladnú prepravu.

 

Zdroj: wikipedia.org, vlaky.net, rail.sk

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.