Železničná stanica Bratislava Filiálka

2299
0

Železničná stanica Bratislava Filiálka je bývalá, a pravdepodobne aj budúca železničná stanica v mestskej časti Nové Mesto.

Vznikla v roku 1840 ako nácestná stanica konskej železnice Bratislava – Trnava – Sereď slúžiaca pre osobnú i nákladnú dopravu. Jej využitie sa nezmenilo po modernizácii na parnú dopravu v roku 1873, a ani po prechode na diesel-motorovú dopravu. Pôvodná osobná stanica z čias konskej železnice sa nachádzala južne od súčasnej stanice a jej staničná budova sa zachovala.

Stanicu neskôr presunuli na miesto, kde boli vybudované nákladné koľaje. Od roku 1973 tu končili osobné vlaky z Trnavy. Od roku 1977 tu jazdili dva páry vlakov počas pracovných dní, ráno po Filiálku, popoludní naspäť, ďalší pár v nedeľu večer. V roku 1985 bola dokončená elektrifikácia trate Trnava – Bratislava predmestie, do stanice  Bratislava Filiálka však už nie, a tak tu osobná doprava skončila 1. júna 1985. V súčasnosti slúži úsek Bratislava predmestie – Bratislava Filiálka ako „vlečka“.

Stanica sa nachádza v zastavanej obytnej oblasti a jej severná a južná strana je chránená betónovým plotom. Nad koľajiskom bola vybudovaná lávka pre chodcov, ktorú neskôr uzatvorili. Po skončení osobnej dopravy stanica začala upadať a chátrať.

Extrémny nárast individuálnej dopravy v bratislavskej aglomerácii podnietil vznik Dopravno-urbanistickej štúdie o prepojení dopravných koridorov TEN-T 4, 5 a 17 v Bratislave, ktorej najdôležitejšou časťou je práve trať Petržalka – Filiálka – Letisko M. R. Štefánika. Na základe štúdie realizovateľnosti zo septembra 2012 sa však tento projekt nerealizoval.

Vybudovanie železničnej stanice Filiálka ako centrálnej stanice mesta pre prímestskú dopravu bude závisieť až od výsledkov novej Štúdie realizovateľnosti dopravného uzla Bratislava.

Podľa plánov bude časť trate pod povrchom zeme a nad ňou by bolo možné postaviť iné objekty. O ich  výstavbu prejavilo veľký záujem vedenie bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Zdroj: wikipedia.org, zeleznicne.info

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.