Z Mníchova do Paríža rýchlejšie ako do Prahy. Otvára sa ďalšia rýchlotrať

300
0

Praha 6. júl (idnes.cz) – Mapa vysokorýchlostných železníc v Európe sa od nedele rozrastie o ďalších 109 kilometrov. Francúzi otvárajú ďalšiu časť vysokorýchlostnej trate LGV-EST z Paríža do Štrasburgu. Pre cestujúcich po Európe znamená nový úsek ďalšie výrazné skrátenie doby jazdy.

Z Paríža do Štrasburgu vlak pôjde hodinu a 49 minút, o pol hodiny kratšie ako pred modernizáciou.

Zástancovia vysokorýchlostných tratí v Česku upozorňujú aj na ďalší fakt: zrýchľuje sa cestovanie po Európe, zatiaľ čo v ČR sa rýchlosti na železnici príliš nemenia. „Z Mníchova už to bude vlakom rýchlejšie do Paríža ako z Mníchova do Prahy. Tá je pritom vzdušnou vzdialenosťou od Mníchova v skutočnosti v menej ako polovičnej vzdialenosti než Paríž, “ hovorí Miroslav Vyka, prezident Zväzu cestujúcich vo verejnej doprave.

Priamy vlak TGV z Mníchova do Paríža prejde cestu za 5 hodín a 37 minút, zvládne pri tom šesť zastávok. Z Prahy do Mníchova ide vlak 5 hodín a 53 minút.

Podľa Vyku by sa vláda mala zaoberať tým, ako spojenie Prahy a Mníchova zrýchliť výraznejšie. Štát zatiaľ plánuje modernizáciu, ktorej výsledok- vlak rýchlejší ako autobus neprinesie.

Nová trať je postavená na rýchlosť až 320 kilometrov za hodinu, vrátane ďalších 16 kilometrov nadväzných a odbočných tratí vyšla na 2 miliardy eur. Jeden kilometer tak vychádza asi na pol miliardy českých korún, čo je výrazne menej, než koľko počíta vo svojich štúdiách o vysokorýchlostných tratiach v ČR štát a ním vybraní projektanti. O stavbe rozhodli Francúzi v roku 2007. Na stavbu prispela čiastočne Európska únia, na novú trať prispievajú aj regióny.

„Uvedením do prevádzky nová vysokorýchlostná trať zlepší dostupnosť, zvýši atraktivitu a prinesie ekonomické benefity v podobe ďalšieho rozvoja. Vo Francúzsku si totiž plne uvedomujú, že kvalitná rýchla a bezpečná verejná doprava stimuluje rozvoj regiónov, „dodal Vyka. V Česku to podľa neho stále ľudia aj politici nepochopili.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.