Vo Vysokých Tatrách sa zrútila časť električkového mosta

996
1

Vysoké Tatry 5. augusta (TASR) – Železničná doprava na úseku Vyšné Hágy – Tatranská Polianka a späť je zastavená až do odvolania. Dôvodom je nezjazdná trať. Na trase medzi Vyšnými Hágmi a Tatranskou Poliankou sa zrútila časť konštrukcie mosta po zosuve pôdy. Ako prvá o tom informovala RTVS.

poškodená tra TEŽ železnica
Zosuv sa stal dnes o 09.19 h, pričom zasiahol koľaje a mostnú konštrukciu. Časť mosta na trase Tatranskej elektrickej železnice (TEŽ) sa samovoľne zosunula. „V tom čase sa na moste nenachádzal žiaden vlak, takže sa nikomu nič nestalo. Poškodený bol tzv. parapet mosta, mostná klenba zostala celá,“ vysvetlila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková. Operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove povedal, že zásah mali hlásený okolo 11.00 h. „Na mieste bola polícia a nežiadala si našu súčinnosť. Stalo sa to po prejazde električky cez most,“ uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove. Hovorkyňa ŽSR doplnila, že neďaleko mosta zamestnanci ŽSR vykonávali pravidelnú kontrolu a práce na železničnom zvršku a boli svedkami tohto zosuvu.

Bezprostredne po udalosti boli na miesto privolaní aj odborníci ŽSR, ktorí spravujú mosty na zistenie rozsahu poškodenia a stanovenie postupu jeho opravy. „Príčiny zosuvu sú predmetom vyšetrovania, výška škody bude stanovená dodatočne. ŽSR odhadujú, že oprava mosta potrvá niekoľko týždňov, aby vlaky týmto úsekom mohli premávať aspoň so zníženou rýchlosťou,“ uviedla Pavliková. Betónový most prechádza ponad potok Hromadná voda, postavený bol v roku 1910, má dĺžku 7,3 metra a šírku 4,3 metra. „Bol pravidelne kontrolovaný, mal revíznu správu z povinnej podrobnej kontroly, ktorá sa musí vykonať raz za tri roky, z novembra 2015,“ vysvetlila hovorkyňa ŽSR.

Doprava na tomto úseku bude nahradená autobusovou dopravou. V čase do 17.30 h medzi stanicami Vyšné Hágy – Tatranská Polianka a späť a od 17.30 do 05.00 h medzi stanicami Vyšné Hágy – Starý Smokovec a späť. Informovala o tom Železničná spoločnosť Slovensko na svojej internetovej stránke. „Pre cestujúcich predpokladáme zdržanie oproti bežnému režimu v rozsahu päť až 15 minút,“ uviedla Pavliková. V uvedenom úseku premáva počas pracovných dní 45 vlakov TEŽ.

poškodená tra TEŽ

„V prípade, že bude na predmetnom úseku zabezpečená náhradná doprava, tak by výrazným spôsobom nemala byť ovplyvnená návštevnosť vo Vysokých Tatrách,“ povedala pre TASR výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Andrea Žigová. V jednej z turisticky najnavštevovanejších lokalít vo Vysokých Tatrách na Hrebienku prebiehajú do nedele 7. augusta Medvedie dni. Vlani na festival prišlo viac ako 33.000 návštevníkov. „Verím, že situáciu to nebude komplikovať. Kritický úsek sa pri električkách, ktoré vychádzajú z Popradu, nachádza až za Starým Smokovcom. Čakáme na vyjadrenie Železníc Slovenskej republiky, z ktorej mestskej časti bude náhradná doprava premávať,“ doplnila Žigová.

728*90

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.