Vo vlakoch medzi Bratislavou a Komárnom budú hlásenia i v maďarčine

352
0

Bratislava 11. marca (TASR) – Na príchod do stanice i ďalšie dôležité informácie budú v žltých vlakoch na linke Bratislava-Dunajská Streda-Komárno upozorňovať hlásenia nielen v slovenskom, ale i maďarskom jazyku. Novinku chce súkromný dopravca spustiť „v dohľadnom čase“.

„Doplnkové hlásenia v maďarskom jazyku zavedieme v takmer celej trase našich vlakov smerujúcich na južné Slovensko – teda vo všetkých staniciach v úseku medzi Kvetoslavovom, Dunajskou Stredou, Veľkým Mederom a Komárnom,“ uviedol Martin Žarnovický z PR oddelenia RegioJet. Dodal, že novou iniciatívou chce dopravca nadviazať na doterajšie opatrenia zohľadňujúce skutočnosť, že na tejto regionálnej trati prepraví denne tisícky cestujúcich maďarskej národnosti. „Už dnes nájdu cestujúci v našich vlakoch napr. dvojjazyčné cestovné poriadky a ďalšie letáčiky s informáciami uvedenými ako v slovenčine, tak v maďarčine,“ pripomenul Žarnovický.

RegioJet chce v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny v najbližších týždňoch preložiť všetky potrebné hlásenia do maďarského jazyka. „Následne ich nadabujeme a nainštalujeme do 4 vlakových súprav, ktoré sú vybavené systémom automatického hlásenia staníc,“ vysvetlil Žarnovický. Do budúcnosti nie je pritom vylúčené ani rozšírenie tohto systému do ďalších vlakových jednotiek.

Diskusia o zavedení systému bola témou tohtotýždňového (7.3.) stretnutia zástupcov dopravcu a vládneho splnomocnenca pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkeho. „Dohodli sme sa i na možnostiach ďalšej spolupráce v budúcnosti, napr. zavedenie dvojjazyčných informačných oznamov a piktogramov v našich vlakoch na linke do Komárna,“ informoval Žarnovický.

Už uskutočnenou novinkou na trati Bratislava-Komárno je nasadenie ďalších štyroch motorových jednotiek, ktoré zvýšia prepravné kapacity. Jeden takýto vlak poskytuje približne 140 miest na sedenie a v časoch špičky ich môže dopravca spájať do dlhých trojsúprav, ktoré spolu ponúknu 420 miest na sedenie. Novinka reaguje na problém s preplnenosťou vlakov, ktorá nastala po sérii nehôd vlakov RegioJetu s nákladnými autami. Podľa hovorcu dopravcu Aleša Ondrůja má tak spoločnosť v súčasnosti k dispozícii 14 súprav a jednu náhradnú na tejto trase, oproti 12, ktoré jazdili pred nehodami.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.