Vo vlakoch medzi Bratislavou a Komárnom budú hlásenia i v maďarčine

252
0

Bratislava 11. marca (TASR) – Na príchod do stanice i ďalšie dôležité informácie budú v žltých vlakoch na linke Bratislava-Dunajská Streda-Komárno upozorňovať hlásenia nielen v slovenskom, ale i maďarskom jazyku. Novinku chce súkromný dopravca spustiť „v dohľadnom čase“.

„Doplnkové hlásenia v maďarskom jazyku zavedieme v takmer celej trase našich vlakov smerujúcich na južné Slovensko – teda vo všetkých staniciach v úseku medzi Kvetoslavovom, Dunajskou Stredou, Veľkým Mederom a Komárnom,“ uviedol Martin Žarnovický z PR oddelenia RegioJet. Dodal, že novou iniciatívou chce dopravca nadviazať na doterajšie opatrenia zohľadňujúce skutočnosť, že na tejto regionálnej trati prepraví denne tisícky cestujúcich maďarskej národnosti. „Už dnes nájdu cestujúci v našich vlakoch napr. dvojjazyčné cestovné poriadky a ďalšie letáčiky s informáciami uvedenými ako v slovenčine, tak v maďarčine,“ pripomenul Žarnovický.

RegioJet chce v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny v najbližších týždňoch preložiť všetky potrebné hlásenia do maďarského jazyka. „Následne ich nadabujeme a nainštalujeme do 4 vlakových súprav, ktoré sú vybavené systémom automatického hlásenia staníc,“ vysvetlil Žarnovický. Do budúcnosti nie je pritom vylúčené ani rozšírenie tohto systému do ďalších vlakových jednotiek.

Diskusia o zavedení systému bola témou tohtotýždňového (7.3.) stretnutia zástupcov dopravcu a vládneho splnomocnenca pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkeho. „Dohodli sme sa i na možnostiach ďalšej spolupráce v budúcnosti, napr. zavedenie dvojjazyčných informačných oznamov a piktogramov v našich vlakoch na linke do Komárna,“ informoval Žarnovický.

Už uskutočnenou novinkou na trati Bratislava-Komárno je nasadenie ďalších štyroch motorových jednotiek, ktoré zvýšia prepravné kapacity. Jeden takýto vlak poskytuje približne 140 miest na sedenie a v časoch špičky ich môže dopravca spájať do dlhých trojsúprav, ktoré spolu ponúknu 420 miest na sedenie. Novinka reaguje na problém s preplnenosťou vlakov, ktorá nastala po sérii nehôd vlakov RegioJetu s nákladnými autami. Podľa hovorcu dopravcu Aleša Ondrůja má tak spoločnosť v súčasnosti k dispozícii 14 súprav a jednu náhradnú na tejto trase, oproti 12, ktoré jazdili pred nehodami.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.