Vlaky zadarmo stáli 14,33 mil. eur, minister R. Brecely ich rušiť nebude

144
0

Bratislava 15. júla (TASR) – Vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov stáli podľa ministerstva dopravy vyše 14 miliónov eur. Šéf rezortu Roman Brecely (nominant #Siete) ich rušiť nebude.

„Vždy treba porovnať prínosy a náklady toho, čo robíme. Dnes už vieme na základe reálnych čísiel povedať, čo to prinieslo a podľa mňa jej možné jednoznačne zhodnotiť, že toto opatrenie malo zmysel a v najbližšej dobe ho určite nebudeme rušiť. Aj do budúcna budeme robiť  všetko pre to, aby stále viac a viac ľudí cestovalo vlakom. Každé podobné opatrenie má svoje prínosy a náklady. Dnes vieme na základe reálnych čísel zhodnotiť, že toto opatrenie malo svoj zmysel a v najbližšom čase ho určite nebudeme rušiť,“ zdôraznil Brecely v dnešnom stanovisku. Aj v budúcnosti chce pritom podľa vlastných slov robiť všetko pre to, aby stále viac ľudí cestovalo vlakom.

Pôvodne štát náklady na toto opatrenie odhadoval na 12 miliónov eur. Výpadok tržieb štátneho dopravcu vovlakoch vedených v zmluve vo verejnom záujme však medziročne predstavoval 14,33 milióna eur. Zvýšenie zľavy na týždenné a mesačné lístky vo vlakoch na úroveň 50 % z ceny bežného predplatného malo podľa ministerstva naopak, pozitívny dopad na hospodárenie ZSSK. „Vďaka zvýšenému záujmu o tieto lístky sa v konečnom dôsledku zvýšili aj tržby z tohto typu produktu o takmer 400.000 eur,“ vyčíslila hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Rezort pripomína, že pozitívom tohto opatrenia bolo zvýšenie záujmu ľudí o železničnú dopravu. Medziročne totiž štátny dopravca Železničná spoločnosť Slovensko prepravila o 9,987 milióna ľudí viac, čo znamenalo nárast o približne 21 %.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.