Vlaky Leo Express budú jazdiť až do Poľska, spoločnosť získala povolenie

501
0

Praha 24. október (ČTK) – Český súkromný dopravca Leo Express získal povolenie na prevádzku osobnej železničnej dopravy v Poľsku. Spoločnosť tak môže predĺžiť železničné spojenie z Prahy do Ostravy o úsek do Krakova. Zatiaľ dopravcu neuviedol, kedy sa tak stane. V novom cestovnom poriadku, ktorý začne platiť od 10. decembra, toto spojenie doteraz zanesené nie je.

Vstup na poľské koľajnice spoločnosti umožňuje rozhodnutie predsedu poľského Úradu železničnej dopravy (UTK). Tomu predchádzalo vydanie bezpečnostného certifikátu, ktorý dopravca získal tento rok v apríli. „Poľsko sa tak pripája ku Švédsku, Británii, Českej republike, Slovensku, Rakúsku alebo Taliansku, kde už teraz funguje konkurencia na diaľkových spojoch,“ uviedol k rozhodnutiu výkonný riaditeľ Leo Express Peter Köhler.

Okrem získania povolení musel dopravca tiež upraviť svoje súpravy Stadler Flirt na prevádzku v Poľsku. Práce na úprave vlaku spoločnosti trvali od januára do apríla tohto roku. Počas tejto doby nemal k dispozícii vždy jednu súpravu a jazdil len so zvyšnými štyrmi vlakmi.

Ďalšie komplikáciu spoločnosti spôsobila júnová nehoda v Přerove, ktorá dlhodobo vyradila ďalšiu súpravu vlaku. Aj napriek týmto komplikáciám spoločnosť za prvý polrok oznámila medziročný nárast cestujúcich o desatinu na zhruba 700 000. V tomto čísle sú ale započítaní aj cestujúci z autobusových liniek.

Leo Express pôsobí na českých koľajniciach od roku 2013. Tento rok do polroku prehĺbil stratu na 65 miliónov českých korún z vlaňajších 31 miliónov CZK. Dôvodom sú podľa vedenia okrem iného aj náklady spojené s rozjazdom biznisu v Poľsku. V súvislosti s nárastom cestujúcich ale firma zvýšila tržby o 13 percent na 161 miliónov českých korún.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.