Vlak, ktorý bude jazdiť rýchlosťou 4000 km/h

7084
0

Peking, Čína 20. september(TABLET.TV) – Čínsky štátny podnik, ktorý je hlavným dodávateľom vesmírneho programu, China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) oznámil, že začala výskum „vysokorýchlostného lietajúceho vlaku“. Podľa ich predstaviteľov bude schopný dosiahnuť najvyššiu rýchlosť 4 000 km za hodinu. Bude tak 10 krát rýchlejší ako najrýchlejší vlak na svete (ktorý je tiež v Číne) a štyrikrát rýchlejší ako komerčné lety. Dosiahne viac ako trojnásobok rýchlosti zvuku.

„Lietajúci vlak“ bude využívať supravodivú magnetickú levitáciu a jazdiť bude v potrubí s vysatým vzduchom. Tento koncept je podobný projektu hyperloopu, futuristického vysokorýchlostného dopravného systému, ktorý už vyvíjajú viaceré spoločnosti. Momentálne súťažia o to, kto skôr dosiahne rýchlosť 1 225 km/h, čiže rýchlosť zvuku. Čínska spoločnosť uviedla, že vlastní viac ako 200 patentov na tento projekt.

V prvej fáze zrealizujú rýchlosť 1000 km/h pre regionálne medzimestské vlaky. Ďalším krokom bude vybudovanie prepojenia miest Peking, Šanghaj, Chengdu, Guangdžu a Wuhan rýchlosťou až 2000 km/h. V tretej fáze vybudujú prepravnú sieť pre lietajúce vlaky rýchlosťou 4000 km/h, čiže sieť vysokorýchlostných železníc, ako nosný systém prepravy v Číne.

Príliš rýchle dosiahnutie nadzvukovej rýchlosti môže byť nepríjemné pre cestujúcich. Podľa vedenia firmy však vlak bude zrýchľovať pomalšie ako civilné lietadlá. Takisto zamietli obavy, že lístky budú pre bežných cestujúcich príliš drahé.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.