Väčšina staníc v ČR dostane nového majiteľa

350
0

Praha 25. máj (idnes.cz) – Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC) bude od 1. júla majiteľom drvivej väčšiny staničných budov v Česku. Zložitú transakciu, o ktorej sa hovorilo takmer päť rokov, schválil Riadiaci výbor Českých dráh. Cena transakcie je 3,31 miliardy českých korún.

Výbor je posledným, kto ešte mal prevod nádraží schváliť, s plánom už skôr súhlasila napríklad vláda alebo dozorná rada Českých dráh.

„Riadiaci výbor akciovej spoločnosti České dráhy v stredu schválil znenie zmlúv o prevode časti závodu na štát, teda SŽDC. Tým bol splnený ďalší nevyhnutný rok na dokončenie tejto transakcie. Samotný prevod by mal prebehnúť najneskôr do 1. júla tohto roka, „povedal hovorca Českých dráh Radek Joklík.

České dráhy za stanica získajú celkovo 3,31 miliardy českých korún. Naprázdno nakoniec vyšla snaha realitného magnáta Radovana Vítka, ktorý dopravcovi ponúkol za stanice štyri miliardy.

SŽDC sa po nadobudnutí staníc stane jediným vlastníkom infraštruktúry potrebnej pre prevádzku dráhy a naplnia sa predpoklady pre fungovanie liberalizovaného systému železnice.

„Je to logický krok, ktorý je predpokladom pre dokončenie transformácie Českých dráh. Majetok v železničných staniciach bude spravovaný jednotne a štát do neho bude môcť systematicky investovať. České dráhy sa môžu plne venovať svojej hlavnej aktivite, teda doprave po železnici,“ povedal minister dopravy Dan Ťok.

media

SŽDC by mala získať lepší prístup k európskym dotáciám na opravy staníc. Správca železnice chce do nevyužitých budov prilákať napríklad úrady či ordinácie. Súčasťou prevodu nie je Masarykovo nádražie a železničná stanica Brno. SŽDC bude musieť v najbližších týždňoch vyriešiť aj ďalší rozvoj hlavnej stanice v Prahe a jeho prenájom talianskej spoločnosti Grandi Stazioni.

S opravou zhruba šesťdesiatich najzanedbanejších staníc by správa železníc mala začať do dvoch rokov. „Pri vytváraní zoznamu budov, ktoré potrebujú stavebný zásah najnutnejšie, sme vychádzali tak z technického stavu budov, ako aj miery rozpracovanie projektovej prípravy rekonštrukcie ich pôvodným vlastníkom,“ uviedol hovorca SŽDC Marek Illias. Medzi prioritnými stanicami, ktoré by mali byť najskôr opravené, sú napríklad železničné stanice v Hradci Králové, Děčíne, Chebe, Liberci a Tepliciach.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.