V tomto železničnom vagóne bola podpísaná dohoda o konci 1. svetovej vojny

1532
0
Na snímke žželezničný vagón pri Compiégne neďaleko Parížža, v ktorom bola pred 100 rokmi 11. novembra 1918 podpísaná dohoda o prímerí medzi Nemeckom a predstaviteľmi Dohody, čím sa skončila prvá svetová vojna. Delegáciu Dohody na podpise prímeria viedol francúzsky maršal Ferdinand Foch (druhý sprava), nemeckú poslanec Mathias Erzberger. Podpísanie prímeria znamenalo faktickú kapituláciu Nemecka. Na tento deò pripadá sviatok, ktorý sa v Európe oslavuje ako Deò prímeria, v Kanade ako Deò pamiatky a v USA od roku 1954 ako Deò veteránov. Jeho symbolom je vlèí mak. Vojna si poèas štyroch rokov vyžiadala životy miliónov ¾udí. FOTO TASR/AP FILE - This undated file photo shows the train wagon in which the armistice of 1918 ending World War I was signed on Nov. 11, 1918, in Rethondes, north of Paris. Standing in front of the train are the most important members of the armistice, Marshal Ferdinand Foch, second right, and General Maxime Weygand, second left. For the French, the dining car became a shrine to peace. For Adolf Hitler, it was a symbol of the humiliation of surrender. The Nazi leader had it dragged to Germany after conquering France in World War II. (AP Photo)

Compiegne/Bratislava 10. novembra (TASR) – Vo Francúzsku v železničnom vagóne pri Compiégne neďaleko Paríža bola pred 100 rokmi 11. novembra 1918 podpísaná dohoda o prímerí medzi Nemeckom a predstaviteľmi Dohody, čím sa skončila prvá svetová vojna.

Delegáciu Dohody na podpise prímeria viedol francúzsky maršal Ferdinand Foch, nemeckú poslanec Mathias Erzberger. Podpísanie prímeria znamenalo faktickú kapituláciu Nemecka. Nemecké vojská v tom čase už na fronte ustupovali a hlavné velenie sa nachádzalo v stave úplnej bezmocnosti.

Rokovanie o prímerí sa začalo už 8. novembra 1918. Na druhý deň celým Nemeckom otriasali nepokoje a kancelár oznámil abdikáciu cisára, ktorý sa uchýlil do exilu do Holandska.

Na tento deň pripadá sviatok, ktorý sa v Európe oslavuje ako Deň prímeria, v Kanade ako Deň pamiatky a v USA od roku 1954 ako Deň veteránov. Jeho symbolom je vlčí mak.

Prvá svetová vojna bola dôsledkom rozporov medzi svetovými mocnosťami o kolónie, zdroje surovín, odbytiská a trhy. Začala sa 28. júla 1914. Rozpútal ju sarajevský atentát na habsburského následníka trónu Františka Ferdinanda. Proti sebe stáli štáty Dohody (Veľká Británia, Francúzsko, Rusko, neskôr sa pripojilo Taliansko a USA) a Ústredné mocnosti (Nemecko, Rakúsko–Uhorsko, neskôr sa pripojilo Turecko a Bulharsko).

Vojna si počas štyroch rokov vyžiadala životy miliónov ľudí. Zo 65 miliónov vojakov mobilizovaných všetkými bojujúcimi štátmi ich bolo 8 miliónov zabitých a ďalších 21 miliónov zranených. Veľká časť vojakov si z bojísk odniesla pre zvyšok života trvalé následky. V mnohých krajinách bola fakticky zdecimovaná takmer jedna generácia mužov. Po vojne došlo k vzniku nových štátov, Rakúsko-Uhorsko sa rozpadlo a vznikla napríklad aj Československá republika.

Versaillská mierová zmluva z roku 1919 dala všetko zaplatiť Nemcom. Poslednú čiastku na úrokoch súvisiacich s obrovskými finančnými reparáciami uvalenými po prvej svetovej vojne splatilo Nemecko až 2. októbra 2010. Celková suma reparácií určená komisiou Dohody v roku 1921 dosahovala závratných 269 miliárd zlatých mariek.

Prinášame vám pohľad na železničný vagón v lese v Rethondes pri Compiegne severne od Paríža. V rovnakom vagóne podpísali francúzski velitelia kapituláciu v čase druhej svetovej vojny 22. júna 1940.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.