V piatok vypraví Arriva historicky prvý priamy spoj z Prahy do Nitry

479
1

Nitra 15. decembra (TASR) – Spoločnosť Arriva vypraví v piatok 16. decembra prvý priamy vlak z Prahy do Nitry. Opačným smerom z Nitry do Prahy začnú vlaky premávať od soboty 17. decembra. „Priame vlakové spojenie z Nitry cez Trenčín až do Prahy ponúkneme cestujúcim ako prví v histórii,“ povedal László Ivan, generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku.

Na všetkých spojoch medzi Nitrou, Trenčínom a Prahou budú jazdiť dieslové vlaky Arriva typu 845, ktoré zabezpečujú linku do Trenčína už v súčasnosti. Cestujúci budú mať vo vlaku k dispozícii pripojenie na internet, elektrické zásuvky, pitnú vodu i možnosť zakúpiť si občerstvenie.

Arriva doteraz prevádzkovala jeden víkendový expres na trase Trenčín – Praha a späť. Jeho doterajšia prevádzka podľa slov riaditeľa potvrdila, že cestujúci majú o toto spojenie veľký záujem. Od apríla budúceho roka by mali začať jazdiť vlaky na linke Praha – Trenčín – Nitra ešte častejšie, v letnej sezóne vypraví Arriva medzi Slovenskom a Českom dva spoje každý deň.

728*90

1 komentár

  1. To je pravda, přímé spojení Prahy a Nitry takto jezdí poprvé v historii Česka a Slovenska. V minulosti existovalo akorát přímé spojení Nitry s Brnem. Bylo v letech 1950 až 1979, tedy ještě za éry ČSD. Tehdy jezdil přímý motorový rychlík Brno – Veselí nad Moravou – Uherský Brod – Bylnice – Trenčianská Teplá – Trenčín – Bánovce nad Bebravou – Chynorany – Topoľčany – Lužianky – Nitra – Šurany – Nové Zámky a zpět. Ze začátku na tomto rychlíku jezdily motorové vozy M 275.1, později dvojice motorových vozů M 262.0 (dnes 830) a pak dvojice motorových vozů M 286.0 nebo M 286.1 (dnes 850 nebo 851). V roce 1979 bylo toto vozební rameno roztrženo v Trenčianské Teplé. Z Brna do Trenčianské Teplé pak jezdil rychlík denně a byla na něj nasazována klasická souprava s lokomotivou řady T 478.1 (dnes značená 751 nebo 749), později s brejlovcem (na Slovensku okuliarnikem) 754. Mezi Trenčianskou Teplou a Novými Zámky pak jezdil pouze v pátek a neděli přípojný rychlík, jehož řazení se několikrát měnilo. Většinou zde jezdil motorový vůz M 286.0 (850) se dvěma vozy Balm-d (Bmx), ale občas zaskakovala lokomotiva T 466.2 (742) se třemi vozy Bmx nebo stejná souprava se zamračenou 751. V roce 1990 byla kategorie tohoto vlaku změněna z rychlíku na spěšný vlak (na Slovensku zrýchleny vlak). V roce 1996 tento vlak vyjel mezi Trenčianskou Teplou a Novými Zámky naposledy. Rychlíkové spojení mezi Brnem a Trenčianskou Teplou přestalo jezdit v květnu 2000. V letech 2010 až 2012 jezdil víkendový spěšný vlak Sp 1727/1736 Matúš Čák z Brna do Trenčína a zpět. Doufejme, že Arriva bude mít větší štěstí než ČSD/ČD/ŽSR/ZSSK.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.