V Latinskej Amerike by Atlantik a Pacifik mala spojiť železničná trať

504
0

Frankfurt nad Mohanom 22. marca (TASR) – V Latinskej Amerike sa pracuje na projekte železničnej trate, ktorá spojí Atlantik a Pacifik. Trať bude dlhá 3750 kilometrov a uľahčí prepravu tovaru medzi oceánmi a krajinami, cez ktoré bude prechádzať. Nemecko sa chce na tomto gigantickom projekte zúčastniť.

V stredu (22.3.) sa zídu v bolívijskom hlavnom meste La Paz predstavitelia vlád Peru, Paraguaja, Uruguaja a hostiteľskej krajiny, aby rokovali o výstavbe železnice. Existujú štyri varianty jej trasy. Latinskoamerické vlády predpokladajú, že na jednej z nich sa kapitálom zúčastnia nemecké a švajčiarske firmy.
Trať bude začínať v brazílskom prístave Santos a skončí v peruánskom Ile. Obojsmerne tiež zrýchli prepravu tovarov medzi Európou a Áziou. Experti odhadujú, že na postavenie trate bude treba 13 miliárd eur.

Nemecké a švajčiarske firmy dali vlani ponuku na realizáciu projektu. Financovali by nielen výstavbu trate, ale spoločne by dodali lokomotívy, vagóny a zabezpečili by ich bežnú údržbu a veľké opravy. Vyškolili by 6000 až 8000 ľudí, ktorí by zabezpečovali prevádzku strategickej dopravnej cesty.

Jestvuje však aj štúdia trate na spojenie oboch brehov oceánov. Trať by bola dlhá 4800 kilometrov, ale obišla by Bolíviu. Projekt presadzuje Čína. Jej konkrétna ponuka však nie je známa.

Bolívijská železničná sieť je dlhá 3500 kilometrov, väčšinou jednokoľajová s rozchodom jeden meter.
Zatiaľ nie je jasné či sa dva projekty trate, nemecko-švajčiarsky a čínsky, budú dať skombinovať. Rozhodnúť by o tom mali bolívijský prezident Evo Morales a jeho brazílsky kolega Michel Temer.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.