Tretí výlet Vlakom za UNESCOM smeruje k Dobšinskej ľadovej jaskyni

343
0

Košice 28. júla (TASR) – Séria vlakových výletov za Svetovým dedičstvom UNESCO na území Košického kraja bude pokračovať v sobotu (29.7.) jazdou k Dobšinskej ľadovej jaskyni. Ide o najnavštevovanejšiu jaskyňu Košického kraja, ktorá zároveň patrí medzi najväčšie ľadové jaskyne sveta.

Tretia jazda série Vlakom za UNESCOM pre milovníkov železničnej nostalgie a turistiky má názov Leto v Raji. Dobšinská ľadová jaskyňa je jedna zo šiestich sprístupnených jaskýň v regióne, ktoré sú zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

„Jaskyňa je známa bohatou ľadovou výzdobou, ktorá sa v nej, vďaka priaznivým podmienkam, udržiava celoročne. Celkový objem ľadu v Dobšinskej ľadovej jaskyni sa odhaduje na 110.000 kubických metrov, čo sú asi dva milióny plných nádrží priemerného auta.

Keďže teplota sa tu pohybuje okolo nuly, zvlášť pri vysokých letných teplotách vzduchu, návštevníci by nemali nič podceniť a mali by si na cestu zabaliť aj teplé oblečenie,“ upozorňuje riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. S Dobšinskou ľadovou jaskyňou sa spája aj rozprávková minulosť, keďže tu v roku 1982 natáčali slávnu filmovú rozprávku Popolvár najväčší na svete.

Cestujúci si môžu rozšíriť jazdu až do Telgártu a vidieť unikátne technické diela na tejto železničnej trati – Telgártsku slučku s Telgártskym a Chmarošským viaduktom.

„Toto miesto fascinuje nielen milovníkov železničnej nostalgie, ale vďaka nádhernej prírodnej scenérii, ktorá obkolesuje trať, chytí za srdce azda každého. Z mnohých obrázkov či videí je dobre známy vyše 100-metrový tehlový železničný most – Chmarošský viadukt pod Kráľovou hoľou,“ opisuje najväčšie lákadlo z pohľadu znalcov vlakov predseda Občianskeho združenia (OZ) Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský. Chmarošský viadukt postavili ešte v 30. rokoch minulého storočia a trať hneď nad obcou Telgárt vchádza do tunela v tvare slučky.

Vlak odchádza v sobotu z Košíc o 7.45 h, návrat je o 18.41 h. Rezervovať i kúpiť lístky si mohli záujemcovia cez internet i osobne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej 48 v Košiciach a v pokladnici Detskej železnice Košice. Bližšie informácie o projekte sú na webstránke www.unesconadosah.sk.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.