Trať ŽSR 191 Humenné- Medzilaborce mesto

2627
2

Jazda v osobnom vlaku v osobnom vlaku Os 8963 v motorovej jednotke 861 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.

O trati

Železničná trať Michaľany – Łupków (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 191) je elektrifikovaná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Michaľany pri Trebišove a poľský Łupków cez Humenné.

Číslo trate: ŽSR – 191
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Humenné – Medzilaborce – Lupków (PKP)
Otvorenie trate: 1871 – 1874
Rozchod: 1 435 mm  

 História trate

Rakúsko-Uhorsko malo veľký záujem dopravne prepojiť Halič s južnými regiónmi monarchie. Už v roku 1870 sa preto začala budovať trať Michaľany – Humenné – Lupkovský priesmyk – Halič, ktorá sa cez Sátoraljaújhely napájala na Tiskú železnicu.

Prvý úsek Michaľany – Humenné bol dokončený 25. decembra 1871, čím sa na železničnú trať napojil i Trebišov, Michalovce a Strážske.

Druhý úsek priviedol 12. júna 1873 železnicu do Medzilaboriec, odkiaľ pokračovala náročným úsekom cez Lupkovský priesmyk do Łupkówa. Tretí úsek so 416 m dlhým Lupkovským tunelom bol sprevádzkovaný 31. mája 1874 a umožnil rýchle a pohodlné spojenie hlavných centier s okrajovým regiónom Uhorska.

O strategickom význame trate do Przemyśla napovedá i zdvojkoľajnenie, ktoré bolo v roku 1888 dokončené na celom úseku. Po rozpade Rakúsko-Uhorska a vzniku nástupníckych štátov klesol význam spojenia i doprava na trati. Zánik druhej koľaje nastal počas hospodárskej krízy v roku 1932.

Úsek trate medzi Michaľanmi a Bánovcami nad Ondavou bol v roku 1990 elektrifikovaný.

V máji 2015 bola na úseku Trebišov-Bánovce nad Ondavou naplánovaná výluka z dôvodu náhrady „zlého a nevyhovujúceho technického stavu železničného zvršku a spodku“ medzi 20,737 a km 24,707 v celkovej dĺžke 3970 metrov. V júli 2015 bola ukončená modernizácia ktorá „bola vykonaná na jednokoľajovom elektrifikovanom traťovom úseku ŽST Trebišov – Výhybňa Hrinište, kde bolo v minulosti prechodné obmedzenie traťovej rýchlosti na 80 a 60 kilometrov za hodinu (km/h), a to pre deformáciu smerovej a výškovej polohy koľaje“. V dĺžke 3,97 km bol opravený železničný spodok a vykonané ďalšie úpravy vrátane trakčného vedenia. Celá rekonštrukcia stála približne 2,4 mil €. Trať je tak prispôsobená rýchlosti 100 km/h.

V novembri 2015 bola plánovaná elektrifikácia úseku Bánovce nad Ondavou – Humenné.

V roku 2017 ZSSK sezónne obnovila dopravu na tejto trati v úseku Medzilaborce – Łupków v termíne od 1. júla do 3. septembra 2 pármi vlakov premávajúcimi v sobotu a v nedeľu. Poľské súpravy premávajú s poľským personálom z miest Sanok a Rzeszów.

Stanice a zastávky na trati

 • Humenné– križovatka s traťou 196 (Humenné – Stakčín) a 193 (Prešov – Humenné)
 • Humenné mesto
 • Kochanovce
 • Udavské
 • Ľubiša
 • Hankovce
 • Koškovce
 • Zbudské Dlhé
 • Hrabovec nad Laborcom
 • Radvaň nad Laborcom
 • Volica
 • Nižné Čabiny
 • Vyšné Čabiny
 • Sukov
 • Monastier
 • Krásny Brod
 • Medzilaborce
 • Medzilaborce mesto
728*90

2 KOMENTÁRE

 1. Část sice elekrifikovaná je, ale elektrický vlak tam nenajdeš. Nejdřív elektriky jezdily až do Bánovec n.O., později už jen do Trebišova a nyní už přepřahy úplně zrušili, už z Košic jedou diesely. A i mezi Trebišovem a Michaľany je to dost slabé, semtam jen nějaký pantograf. Takže snad se ta elektrifikace do Humenného pohne rychleji, aby se elektrické vlaky vrátily na tuto trať. Ta krásnější část Humenné – Medzilaborce se už elektriky určitě asi nedočká, ale zato pokračování tratě Poloninama z Medzilaborec přes Komanczu do Sanoku je nádherné, letos jsem se tak konečně měl možnost se projet. Snad si to najde zákazníky, aby se to nemuselo opět rušit.

 2. To je pravda, co se týče rychlíků, tak už v Košicích přepřahají na motorovou trakci a do Bánovců nad Ondavou v podstatě „propalují naftu pod trolejí“. Uvidíme, co bude, pokud se podaří prosadit elektrizaci z Bánovců nad Ondavou do Humenného, zda se zde elektrická trakce po dokončení elektrizace znovu objeví. Jinak je sympatické nasazení motorových jednotek řady 861 z Humenného do Medzilaborců do Stakčína i do Prešova. Holt doba nasazování motorových vozů 830 je nenávratně pryč. Stejně tak je zřejmě nenávratně pryč zajíždění rychlíku Laborce až do stanice Medzilaborce. Dnes jsou všechny rychlíky ukončeny v Humenném a dále pokračuje už jen osobní vlaky.
  Co se týče zabezpečovacího zařízení, tak to vypadá, že se zde „zastavil čas“. Z Humenného až do Medzilaborců mají všechny stanice výhybky stavěné místně a uzamykané výměnovými zámky. Akorát mechanická návěstidla již byla nahrazena světelnými (naposledy snad v Medzilaborcích). Jediná stanice bez odjezdových návěstidel je Udavské, ostatní mají aspoň skupinová odjezdová návěstidla. Také je zajímavé, že na některých přejezdech se zde ještě vyskytuje zabezpečovací zařízení typu VÚD.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.