Trať ŽSR 153 Čata- Šahy

2766
5

Jazda v osobnom vlaku Os 6057 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. v motorovom vozni radu 812. 

O trati

Železničná trať Zvolen– Čata (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 153) je jednokoľajná železničná trať na Slovensku, spájajúca Zvolen a Čatu cez Krupinu.

V súčasnosti pohraničné Šahy boli od 24. septembra 1886 napojené na železnicu úsekom cez Čatu na Štúrovo a tým na hlavnú trať do Bratislavy. Prvý vlak do Krupiny prišiel 7. apríla 1899, kedy bola odovzdaná trať zo Šiah. Tie boli prepojené na železnicu do Balažských Ďarmôt a Budapešti, no toto spojenie bolo po rozpade Uhorska zrušené.

Po vzniku Československej republiky bolo potrebné dobudovať sieť železníc, orientovanú na Budapešť a dopravne prepojiť regióny. Juhom stredného Slovenska viedla trať z Lučenca do Šiah, no tá pripadla Maďarsku. V oblasti bola regionálna trať zo Šiah po Krupinu a preto bolo rozhodnuté o výstavbe prepojenia do Zvolena v dĺžke 33,8 km.

Budovanie trate sa začalo 3. januára 1923 a náročný terén si vyžiadal množstvo zemných prác, vrátane 2 tunelov, 188 mostov, násypov a zárezov. Nakoľko sa pracovalo takmer bez mechanizmov, výstavba bola veľmi náročná, no napriek tomu napredovala pomerne rýchlo. Do prevádzky bol úsek odovzdaný 15. januára 1925, kedy bolo skompletizované prepojenie Zvolena a južného Pohronia.

Osobná doprava na trati bola zastavená v roku 2003, vlaky v súčasnosti jazdia na úseku tejto trati: Šahy- Čata.

Číslo trate: ŽSR- 153
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Čata- Šahy
Rozchod: 1 435 mm  

História trate

Železničnú sieť na našom území budovali počas rakúsko-uhorskej monarchie pre potreby uhorskej časti ríše a uzlom, kde sa železničné trate zbiehali, bola Budapešť.
Po vzniku ČSR bolo preto treba doplniť sieť železníc, aby sa zlepšilo nielen spojenie Čiech so Slovenskom, ale aj spojenie medzi jednotlivými časťami Slovenska. A tak bol onedlho prijatý zákon č. 235 Zb. z. a n. z 30. marca 1920 o stavbe 15 nových železničných tratí na finančné náklady štátu. Jednou z prvých takto postavených železníc bola aj trať Zvolen – Krupina.
Výstavbu tejto železničnej trate urýchlila skutočnosť, že železničná trať Šahy – Lučenec pripadla Maďarsku, a tak zostalo rozsiahle územie južne od Zvolena bez železničného spojenia s novým hospodárskym a administratívnym strediskom územia. Bola tu síce bývalá župná trať Krupina – Šahy, ale končila v Krupine. Doprava medzi Zvolenom a Krupinou sa uskutočňovala hlavne povozmi s konským poťahom a celkom málo nákladnými autami. Železničné spojenie so Zvolenom stalo nevyhnutnosťou.
Pri hľadaní trasy novej železnice sa spočiatku uvažovalo rekonštruovať úzkorozchodnú trať Hronská Breznica (teraz Hronská Dúbrava) – Banská Štiavnica a predĺžiť ju do Hontianskych Nemiec na trati Krupina – Šahy. Sťažovali to však prekážky technického rázu pri Banskej Štiavnici. Preto sa pre železnicu vybrala trasa popri starej ceste údolím riečok Neresnice a Krupinice.

Stavebné práce začali 3. januára 1923 na prvom úseku zo Zvolena. Stavbu si prezrel 26. augusta 1923 i vtedajší prezident republiky T. G. Masaryk, a to na 1. úseku. Ukončenie a odovzdanie železničnej trate sa predpokladalo v decembri 1924.
Územie, ktorým železnica vedie, je kopcovité a členené hojnými vodnými tokmi. Celkové stavebné náklady dosiahli výšku asi 76 miliónov Kč (na 1 km trate 2,2 milióna Kč).
Budovy boli postavené podľa plánov vypracovaných stavebnou správou, pričom sa bral ohľad na miestne pomery a charakter kraja.

Pravidelná doprava začala 16. januára 1925.

Stanice a zastávky na trati

 

728*90

5 KOMENTÁRE

  1. Zajímavá trať vedoucí zajímavou krajinou. Na trati je dle rychlostníků traťová rychlost 60 až 70 km/h, což znamená, že se kdysi jednalo o docela důležitou trať. Ostatně vzpomínám si, že zde kdysi jezdily i spěšné vlaky Zvolen – Šahy – Čata – Štúrovo a zpět. Na tyto vlaky byly nasazovány motorové vozy M 286.0 nebo M 286.1, později označené 850 a 851. Bohužel v roce 2003 zde byla osobní doprava zastavena a když byla záhy aspoň v úseku Čata – Šahy opět obnovena, tak jen v omezené míře. Nyní zde jezdí jen pět párů osobních vlaků, což svědčí o jistém úpadku této kdysi významné trati. Navazující úsek Šahy – Krupina – Zvolen je bohužel i nadále bez osobní dopravy. Dokonce se údajně jedná o nejdelší trať na Slovensku (délka 74 km) se zastavenou osobní dopravou.

  2. K infrastruktuře: Na trati je traťová rychlost 60 až 70 km/h. Všechny stanice jsou vybaveny zabezpečovacím zařízením 1. kategorie – místně stavěné výměny výhybky s výměnovými zámky a nezávislá vjezdová návěstidla – u stanic Čata a Šahy světelná, u stanic Pastovce a Ipeľský Sokolec mechanická. To znamená snížení rychlosti ve stanici na 40 km/h na všech kolejích. Na výjezdu ze stanice Čata a na vjezdu do stanice Šahy jsou železniční přejezdy vybavené pouze výstražnými kříži, proto je zde zřejmě trvalé snížení rychlosti na 10 km/h. Co však nechápu, je to, že vlak, ze kterého je toto video natočeno, zpomaluje také před železničními přejezdy, které jsou vybaveny zabezpečovacím zařízením se světelnými výstražníky, v jednom případě dokonce i se závorami.

  3. Pozitivní změnou k lepšímu jsou pouze výhybky se samovratnými přestavníky ve stanicích Pastovce a Ipeľský Sokolec. Ve druhé uvedené stanici jsem si však všiml, že vjezdová návěstidla a jejich předvěsti jsou zneplatněna, zřejmě již zde byla ukončena dopravní služba a z bývalé stanice se tedy stala pouze zastávka s nákladištěm.

  4. Vďaka za tento krásny počin – natočiť video na tejto takmer zabudnutej trati. Chalani škoda, že záznam nie je vo vyššom rozlíšení ako 720p a nie je natočené kvalitnejšou technikou. Na youtube neplánujete zavesiť?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.