Trať ŽSR 141 Lužianky- Leopoldov

1903
0

Jazda v osobnom vlaku Os 5110 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.  vo veľkopriestorovej motorovej jednotke  radu 861.

Železničná trať Leopoldov – Kozárovce (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 141) je jednokoľajná neelektrifikovaná železničná trať na Slovensku, spájajúca Leopoldov a Kozárovce.

Úsek Leopoldov – Lužianky je využívaný na regionálnu ale aj rýchlikovú dopravu (Bratislava-Prievidza). Na úsekoch Lužianky – Zlaté Moravce a Zlaté Moravce – Kozárovce je osobná doprava od roku 2003 zastavená.

luzianky

Úsek trate Lužianky – Dražovce bol k 20. novembru 2015 zrušený. Dôvodom je výstavba závodu pre Jaguar Land Rover. PodľaMinisterstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja bol úsek minimálne využívaný, premávať na ňom malo len 1,2 až 1,5 vlaku mesačne. Štát investorovi nedal podmienku postaviť preložku trate a zatiaľ o nej, podľa hovorcu ministerstva, neuvažuje no možnosť do budúcnosti nevylúčil.

Trať je dôležitá preto, že spája hlavné železničné koridory vedúce Považím a Pohroním. Jej dĺžka je 83 km, teda na slovenské pomery patrí medzi stredne dlhé trate. Trať je jednokoľajná, neelektrifikovaná. Začína v stanici Leopoldov a prechádza jej piešťanským zhlavím, odkiaľ sa stáča na východ. Pri okraji mesta sa nachádza zastávka Leopoldov zastávka a odpája sa krátka vlečka do objektu pevnosti – súčasnej väznice. Na druhú stranu rieky Váh prebieha cez masívny oceľový most. Nasleduje stanica Hlohovec, zastávka Kľačany, stanice Rišňovce a Alekšince. V Alekšinciach prechádza cez dve priecestia, stáča sa v smere andačského údolia a pokračuje po násype okolo rybníkov. Zastávka Andač, zasadená medzi rovnomennú obec a majer Tŕnie, je prostá plechová búda podobná zastávke SAD. V Zbehoch sa odpája lokálna trať ŽSR 142 do Radošiny a Jelšovská spojka do Jelšoviec. Mimo toho je tu sídlo tunelového obvodu. Názov Zbehy niesla predtým súčasná stanica Lužianky, železničné objekty Zbehy obec a Zbehy boli postavené až po vojne. Tento prvý úsek trate bol do prevádzky uvedený roku 1898. Ten novší, vybiehajúci z nitrianskeho zhlavia stanice Lužianky, sprevádzkovali pre potreby ČSD roku 1938.

luzianky

Číslo trate: ŽSR 141
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Lužianky- Leopoldov
Rozchod: 1435 mm

leopoldov

Z histórie trate

Trať, ktorá spája Považie, Ponitrie a Pohronie má tri úseky:

 • Leopoldov– Lužianky (Nitra)
 • Lužianky– Zlaté Moravce
 • Zlaté Moravce– Kozárovce

Najdôležitejší a najstarší, otvorený už v roku 1898 spája trať Bratislava – Žilina a Nové Zámky – Prievidza úsekom Leopoldov –Lužianky. Umožňuje rýchlikové spojenie Bratislavy a Prievidze.

Druhý úsek spájajúci Lužianky pri Nitre a Zlaté Moravce bol vybudovaný až v medzivojnovom období (1938) počas veľkých investícii do železníc. Význam trate sa ukázal najmä počas Slovenského štátu, keď po zabratí juhu Slovenska (a s ním i dôležitej trate Šurany –Levice) tvoril jedinú spojnicu Bratislavy a Zvolena.

Posledným úsekom trate, sprevádzkovanom v roku 1912 sú prepojené Zlaté Moravce s Pohroním a traťou Nové Zámky – Zvolen v Kozárovciach.

Stanice na trati

 • Lužianky– križovatka s traťou Nové Zámky – Prievidza
 • Zbehy obec
 • Zbehy– križovatka s traťou 142 (Zbehy – Radošina)
 • Andač
 • Alekšince
 • Rišňovce
 • Kľačany
 • Hlohovec
 • Leopoldov zastávka
 • Leopoldov – križovatka s traťou Bratislava – Žilina a 133 (Leopoldov – Galanta)
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.