Trať ŽSR 133 Galanta- Trnava

2591
1

Jazda v osobnom vlaku Os 4556 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.  vo veľkopriestorovej dvojpodlažnej elektrickej jednotke  radu 671.

Železničná trať Trnava – Sereď (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 133) je elektrifikovaná jednokoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Trnavu a Sereď. Patrí k trati 133 (Galanta – Leopoldov), ktorej hlavný úsek prepája s traťou 120 (Bratislava – Žilina).

galanta

Číslo trate: ŽSR 133
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Galanta – Trnava
Rozchod: 1435 mm

sered

Z histórie trate

Spojenie Trnavy a Serede bolo vybudované už v roku 1846 ako súčasť konskej železnice. Po presadení sa parnej trakcie bola trať prebudovaná a od 1. septembra 1876 aj daná do užívania.

Úsek bol elektrifikovaný v roku 1981.

trnava

Stanice na trati

  • Galanta
  • Gáň
  • Sereď
  • Križovany nad Dudváhom
  • Trnava
728*90

1 komentár

  1. Zajímavá trať vedoucí převážně Podunajsou a Povážskou nížinou. Zajímavé je, že ve stanici Gáň jsou ještě odjezdová návěstidla vzor SSSR, těch už je na síti ŽSR i SŽDC pomálu. Škoda jen, že přestaly jezdit vlaky mezi Seredí a Leopoldovem, byť se jedná o elektrizovanou dvoukolejnou trať. Akorát si říkám, že elektrické jednotky řady 671 ZSSK jsou na této trati poněkud předimenzované (nevyužijí zde svou kapacitu – jsou vhodnější spíše pro příměstské tratě v okolí Bratislavy, Žiliny či Košic). Dle mého názoru by se na méně frekventované elektrizované tratě v této oblasti hodily nějaké elektrické jednopodlažní jednotky – něco na způsob jednotek Regiopanter (řada 640 ČD či 650 ČD). Bohužel Železničná spoločnosť Slovensko a.s. v současné době takové jednotky nevlastní. Staré pantografy 560 ZSSK již dojezdily (naposledy v okolí Nových Zámků), a klasické soupravy tažené lokomotivami řady 240 jsou také poněkud předimenzované, navíc laminátky zde ani nevyužijí svůj výkon. Některé málo vytížené vlaky by možná zvládla „bageta“ (motorová jednotka 813+913), ovšem dokážu si představit, jak by se různí internetoví „odborníci“ naváželi do „propalování nafty pod trolejí“. Možná by stálo za to vyrobit elektrickou verzi motorové jednotky řady 861 (jezdí třeba na trati 140 ŽSR Nové Zámky – Prievidza) a nasadit ji na tyto tratě.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.