Trať ŽSR 123 Trenčianska Teplá – Horné Srnie

1391
1

Jazda v motorovom vozni 813 v osobnom vlaku Os 3810 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.

O trati

Železničná trať Trenčianska Teplá – Vlársky priesmyk (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 123) je neelektrifikovaná jednokoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Trenčiansku Teplú a hraničný priechod na Moravu vo Vlárskom priesmyku. Je súčasťou tzv. Vlárskej dráhy.

Číslo trate: ŽSR – 123
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Trenčianska Teplá – Horné Srnie
Rozchod: 1 435 mm

Z histórie trate

Popri rieke Vláre viedla od nepamäti spojnica Považia a Moravy. Postavenie trate, spájajúcej Brno, Veselí nad Moravou a Brumov-Bylnice so Slovenskom, bolo potvrdením dôležitosti Vlárskeho priesmyku.
Trať bola stavaná v 80. rokoch 19. storočia a úsek Uherský Brod – Trenčianska Teplá bol sprevádzkovaný 28. októbra 1888. V dobe jej vzniku to bolo jedno z troch železničných prepojení Slovenska s Moravou, keďže existovali len trate 110 (Bratislava – Břeclav) a 127 (Žilina – Mosty u Jablunkova).

Stanice a zastávky na trati

Trenčianska Teplá – križovatka s traťou 120 (Bratislava – Žilina), 122 (Trenč. Teplá – Trenč. Teplice) a 124 (Trenčianska Teplá – Lednické Rovne)
• Nemšová – križovatka s traťou 124 (Trenčianska Teplá – Lednické Rovne)
Horné Srnie

 

Zdroj: wikipedia.org, vlaky.net

728*90

1 komentár

  1. Je to hezká trať vedoucí krásnou krajinou. Jen škoda, že není natočena také jízda ze stanice Horné Srnie aspoň do stanice Vlárský průsmyk ČR – podle cestovného poriadku ŽSR trať 123 vede až do této stanice. Na druhou stranu však chápu, že toto by bylo možné pouze v pátek a v neděli, neboť vlaky ZSSK jezdí do Vlárského průsmyku pouze v tyto dny jinak končí ve stanici Horné Srnie. Stejně tak na druhé straně hranice dnes jezdí vlaky ČD od Brna jen do stanice Bylnice, pouze v pátek a v neděli se jezdí také z Bylnice do Vlárského průsmyku (dnes trať 341 SŽDC). Akorát dva páry soukromých expresů Praha – Nitra a zpět zde jezdí denně.
    V minulosti zde jezdily také přímé rychlíky Brno – Trenčianska Teplá a zpět, to však skončilo v roce 2000.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.