Trať ŽSR 121 Nové Mesto nad Váhom- Vrbovce

2937
4

Jazda v osobnom vlaku Os 2770  Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. v osobnej veľkopriestorovej motorovej jednotke radu 813.

O trati

Železničná trať Nové Mesto nad Váhom– Veselí nad Moravou (slovenská časť je v slovenskom cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 121, česká časť v českom cestovnom poriadku 343) je železničná trať na Slovensku a v Česku, ktorá spája Nové Mesto nad Váhom a Veselí nad Moravou cez Vrbovce.

Celá trať má dĺžku 67,9 km, z toho úsek Nové Mesto nad Váhom – Vrbovce (štátna hranica) meria 44 km. Hornatý kraj slovensko-moravského pohraničia sťažoval budovanie dopravných prepojení a preto sa železničná trať otvárala po úsekoch; v roku 1927 po Myjavu, 1. septembra 1929 až do Nového Mesta nad Váhom. Trasa cez Biele Karpaty si vyžiadala vybudovať 3 tunely, 5 veľkých viaduktov a takmer polovica dĺžky je vedená v oblúkoch.

Trať Vrbovce- Nové Mesto nad Váhom je stavebným klenotom, zasadená do krásneho horského prostredia. Celkom 42 % dĺžky je vedenej v oblúkoch, maximálnych sklonov 13,8 ‰ má však takmer 18 % trate.

Číslo trate: ŽSR – 121
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Nové Mesto nad Váhom – Vrbovce
Rozchod: 1 435 mm  

História trate

Výstavba celej 67,9 km dlhej trate stála 283 miliónov Korún československých a bola najväčšou investíciou štátu v 20-tych rokoch v rámci výstavby železníc ČSR. Plánované prepojenie Myjavy na trať Jablonica – Brezová pod Bradlom sa pre vysoké náklady, vojnový konflikt a zložité terénne a geologické podmienky už nerealizovalo.

Stanice a zastávky na trati

 • Nové Mesto nad Váhom– trať 120 (Bratislava – Žilina)
 • Čachtice
 • Višňové
 • Hrachovište
 • Vaďovce
 • Stará Turá
 • Paprad
 • Poriadie
 • Myjava
 • Brestovec
 • Vrbovcezastávka
 • Vrbovce

Zdroj: wikipedia.org, vlaky.net

728*90

4 KOMENTÁRE

 1. Vzpomínám si, že v 80. letech zde v osobní dopravě jezdily motorové soupravy M 286.1 (851) se dvěma vozy Bix v celé trase z Veselí nad Moravou do Nového Města nad Váhom. Dále se v té době trať hodně používala k tranzitní nákladní dopravě – průběžné nákladní vlaky zde byly tahány sergeji T 679.1 (později řada 781) z lokomotivního depa Veselí nad Moravou. I výše uvedené motorové soupravy jezdící na osobních vlacích byly ze stejného depa. Vozbu manipulačních vlaků zde zajišťovalo na celé trati rušňové depo Leopoldov, vozebná stanica Nové Město nad Váhom. Po rozdělení Československa byla tranzitní nákladní doprava na této trati zastavena, manipulační vlaky si začaly vozit každá strana sama a osobní doprava byla také „roztržena“ ve stanici Vrbovce. Mimochodem, po vzniku státní hranice zde vznikla zajímavost – obec Vrbovce se nacházela na slovenském území, ale stanice Vrbovce na českém území. Tato stanice byla proto v 90. letech přejmenována na Javorník nad Veličkou a stejnojmenná zastávka nacházející se mezi touto stanicí a stanicí Velká nad Veličkou byla přejmenována na Javorník nad Veličkou zastávka. Na základě rozhodnutí rozhraničovací komise bylo území, na kterém se zmíněná stanice nachází, předána slovenské straně včetně blízké osady U Sabotů. Stanice pak byla opět přejmenována zpět na Vrbovce. Nyní se tato stanice nachází celá na slovenském území, pouze předvěst a vjezdové návěstidlo od Velké nad Veličkou se nachází ještě na českém území. Recipročně slovenská strana předala české straně osadu Sidonie nachází se blízko stanice Vlárský průsmyk (zde se setkávají tratě 340 SŽDC a 123 ŽSR).

 2. Dnes na slovenské části trati jezdí v osobní dopravě motorové vozy 811 s přípojnými vozy 011 nebo motorové jednotky 813+913. Na české části tratě jezdí převážně motorové jednotky Regionova, tedy řada 814.0 (dvouvozová) nebo 814.2 C(třívozová). V nákladní dopravě jezdí řada 742 (ČD Cargo a ZSSK Cargo).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.