Trať ŽSR 113 Zohor – Záhorská Ves

971
0

Jazda v motorovej jednotke 813 v osobnom vlaku Os 2306 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.

O trati

Železničná trať Zohor – Záhorská Ves (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 113) je jednokoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Zohor a Záhorskú Ves.

Zohor – Záhorská Ves je železničná trať tretej kategórie, jednokoľajná neelektrifikovaná. Najväčšia traťová rýchlosť: 60 km/h. Maximálna dĺžka vlaku: 290 m Trieda zaťaženia: v úseku Zohor – Vysoká pri Morave = C2, Vysoká pri Morave – Záhorská Ves = A. Prechodnosť hnacích vozidiel Zohor – Záhorská Ves trieda IV – VI.

Nákladná doprava je zabezpečovaná spoločnosťou ZSSK Cargo jedným párom manipulačného vlaku. a v prípade potreby ďalším.

Číslo trate: ŽSR – 113
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Zohor – Záhorská Ves
Rozchod: 1 435 mm

Z histórie

O výstavbu trate do pohraničnej Záhorskej Vsi sa zaslúžil najmä miestny cukrovar, ktorý potreboval vhodné dopravné spojenie. Pri plánovaní železnice zo Zohora do Plaveckého Mikuláša sa tak jeho trasa predĺžila až do Záhorskej Vsi. Celá trasa merala 49,9 km a bola sprevádzkovaná 15. novembra 1911.

Koncesiu na výstavbu a prevádzku trate Plavecký Mikuláš – Rohožník – Zohor – Záhorská Ves získali Dr. Emil RÉVÉSZ a Ing. Ľudovít FABIÁN nariadením MO č. 46370/911.VII.4. Na celej trati s 10 stanicami dlhej 49,9 km bolo treba vybudovať 97 mostov a priepustov. Stavebné náklady dosiahli čiastku 5 380 000 korún.

Pri redukcii železničnej dopravy v roku 2003 bola osobná doprava na trati pozastavená. Neskôr si osobnú dopravu na trati začal objednávať Bratislavský samosprávny kraj najprv prostredníctvom dopravcu BRKS, neskôr začal využívať služby štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko.

Stanice a zastávky na trati

Zohor – križovatka s traťou 110 (Bratislava – Břeclav) = sídlo dirigujúceho dispečera pre riadenie Zjednodušenej vlakovej dopravy
• Lábske Jazero
• Vysoká pri Morave
Záhorská Ves

 

Zdroj: wikipedia.org, vlaky.net

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.