Štrajky vo Francúzsku opäť obmedzili dopravu

86
0

Paríž 23. mája (TASR) – Železničnú dopravu vo Francúzsku v stredu opäť ochromil štrajk zamestnancov štátnej železničnej spoločnosti SNCF. Ide o 21. deň štrajkov, ktoré sa začali v apríli. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník Le Figaro.

Vedenie SNCF varovalo, že železničná doprava bude „výrazne narušená“ na celom území Francúzska. Vlakové spojenie so susednými štátmi bude tiež obmedzené, keď pôjdu len dva z troch vlakov.

Predpokladá sa, že na trate vypravia v priemere tri z piatich superrýchlych vlakov triedy TGV. O 50 percent bude obmedzená aj premávka vlakov triedy TER a Transilien. Pokiaľ ide o vlaky triedy Intercités, vypravia len dve z piatich vlakových súprav.

V metropolitnej oblasti Paríža, známej ako Ile-de-France, sa dopravu podľa obvyklého grafikonu podarilo zabezpečiť len na linke RER A. Obmedzená bude však prevádzka rýchlovlakov RER na linke B, kde v závislosti od sektora budú premávať jeden z dvoch alebo dva z troch vlakových spojov.

Očakáva sa, že v stredu budú známe výsledky „referenda“, ktoré organizovali štyri odborárske združenia a ich členovia sa v nich mali vyjadriť k vládnemu návrhu reforiem v spoločnosti SNCF. Vedenie SNCF označilo tento plebiscit za „petíciu, ktorá nemá žiadnu legitimitu“.

Francúzske médiá prinášajú vyjadrenia cestujúcich, ktorí pochybujú o účinnosti štrajku i o ochote vlády vyhovieť požiadavkám štrajkujúcich. Hovoria tiež, že štrajk práve ich postihol najviac, pretože im spôsobuje problémy pri cestovaní a presunoch do práce či školy.

Odborári spoločnosti SNCF naplánovali svoj štrajk na celkove 36 dní do konca júna, pričom obmedzenia v doprave trvajú vždy dva po sebe nasledujúce dni.

Odborári a zamestnanci SNCF svojím štrajkom protestujú proti návrhu reformy SNCF.
Dnešnému štrajku predchádzal v utorok celoštátny štrajk štátnych zamestnancov – v poradí už tretí od nástupu Emmanuela Macrona do prezidentského úradu vlani v máji. Protestné pochody a zhromaždenia sa konali v asi 130 mestách krajiny.

Macron v predvolebnej kampani sľuboval zníženie verejných výdavkov a prepracovanie francúzskeho pracovného práva. Vláda vedie s odbormi rokovania o svojich plánoch a má v úmysle prijať na budúci rok zákony o reformách pracovného trhu.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.