Stavba koridoru pre vlaky z Prahy na juh môže začať, Strabag ustúpil

366
0

Praha 21. marec (iDnes.cz) – Železničiari môžu začať so stavbou novej koridorovej trati medzi Sudoměřicami a Voticami. Zákazku na jednu z najväčších stavebných prác na českej železnici doteraz blokovalo konanie na Úrade pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚHOS), na ktorý sa obrátil jeden z neúspešných uchádzačov, spoločnosť Strabag. Toto konanie teraz protimonopolný úrad zastavil.

„Správne konanie týkajúce sa zadávacieho konania SŽDC na modernizáciu trati Sudoměřice-Votice bolo zastavené, pretože navrhovateľ vzal svoj návrh späť,“ uviedol hovorca protimonopolného úradu Martin Švanda.

V tendri na obriu zákazku už vlani v decembri vybrala Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC) za víťaza spoločnosť OHL ŽS, ktorá za modernizáciu uvedenej trati požadovala 4,3 miliardy českých korún. Strabag v tendri skončil druhý za víťaznou brnenskou spoločnosťou.

Okrem uvedených firiem mali o zákazku záujem spoločnosti Subterra, Eurovia, ďalším záujemcom bola Skanska, grécka spoločnosť Aktor ATE a konzorcium firiem TSS Grade, Doprastav, Sätra a Slovenské tunely.

Nová trať má zrýchliť spojenie z Prahy do Českých Budějovíc. Vlaky budú novým úsekom prechádzať až 160 kilometrovou rýchlosťou namiesto terajších 60 až 100 kilometrov za hodinu.

Trasa novej trati povedie čiastočne v inej stope. Kvôli preloženiu existujúcej železnice do novej trasy zaniknú staré stanice, ktoré budú nahradené zastávkami a vznikne aj jedna nová zastávka. Skončiť by mali stanice Střezimíř, Ješetice a Heřmaničky. Naopak vznikne nová zastávka Červený Újezd.

Súčasťou stavby je tiež dvadsať železničných mostov a sedem cestných viaduktoch. Stavebné práce majú byť podľa optimistického scenára hotové v druhej polovici roka 2021.

Zdroj: iDnes.cz

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.