Štátne IC vlaky budú podľa RegioJetu aj naďalej stratové

635
0

Bratislava 11. decembra (TASR) – Znovuzavedenie InterCity (IC) vlakov štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) je podľa súkromného českého prepravcu RegioJet len čisto politickým rozhodnutím. Podľa hovorcu firmy Aleša Ondrůja totiž nie je reálne, že by sa tieto vlaky stali ziskovými.

„Vždy boli stratové, a to dokonca aj vtedy, keď boli na trhu samé a jazdili za oveľa vyššie ceny. Po zavedení vlakov zadarmo výhradne v štátom dotovaných rýchlikoch nie je na trhu dostatok platiacich zákazníkov,“ tvrdí RegioJet v reakcii na dnešné opätovné spustenie štátnych IC vlakov.

Rozhodnutie predchádzajúcej vlády z roku 2014 zaviesť vlaky zadarmo je podľa neho hlavným problémom fungovania akýchkoľvek komerčných spojov vo vnútroštátnej doprave na Slovensku. Ak by vláda nezaviedla cestovné zadarmo pre polovicu potenciálnych cestujúcich, mohli podľa Ondrůja vedľa seba na trati Bratislava – Košice bez problémov fungovať aj traja rôzni dopravcovia, podobne ako je to v Českej republike na trati Praha – Ostrava.

„Pre existenciu vlakov zadarmo v dotovaných rýchlikoch však nie je na trhu dosť platiacich cestujúcich na to, aby sa viacerí komerční dopravcovia uživili,“ konštatuje v stanovisku Ondrůj. Žiadni noví zákazníci totiž kvôli zavedeniu IC vlakov na trh neprídu. „Preto budú aj vlaky IC ZSSK okrem piatkov a nedieľ jazdiť poloprázdne a ich hospodárenie bude stratové,“ dodal Ondrůj.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.