Štátna ZSSK testuje novú technológiu šírenia wi-fi signálu vo vlakoch

468
0

Bratislava 23. januára (TASR) – Štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) začala testovať novú technológiu šírenia wi-fi signálu vo vlakoch. V prvom rade sa bude podľa hovorcu spoločnosti Tomáša Kováča využívať vo vozňoch prvej a druhej triedy v medzinárodnej doprave.

„V pilotnom projekte bude technológia montovaná do 20 vagónov. Po vyhodnotení kvality technológie v ostrej prevádzke ZSSK vypíše verejnú súťaž na montáž novej technológie do približne 200 ďalších vagónov,“ avizoval Kováč.

V súčasnosti využívané riešenia wi-fi pripojenia už totiž podľa neho nereflektujú všetky potreby a očakávania cestujúcich. „Ak chceme v ZSSK reálne súťažiť s cestnou dopravou a súkromnými konkurentmi, technologická vyspelosť ponúkaných služieb tomu musí zodpovedať,“ dodal riaditeľ úseku ekonomiky spoločnosti Patrik Horný. Internetové pripojenie, ktoré stačilo pred ôsmimi rokmi, je dnes podľa jeho slov „zúfalo zastarané a cestujúci sa naň oprávnene sťažujú“.

„Pokiaľ chceme naplniť naše ambiciózne ciele v raste prepravených ľudí a tržieb, musíme investovať,“ doplnil Horný. V pilotnom režime dopravca využije vysúťažené riešenie od výrobcu Huawei, ktoré dodá a namontuje spoločnosť WDS Solution.

Nová technológia má podľa hovorcu napríklad umožniť využitie dátového signálu potenciálne až od ôsmich operátorov a pripojenie viac ako 100 cestujúcich v jednom vagóne bez zmeny kvality dodávaného signálu. Rovnako dôležitá je podľa dopravcu aj spôsobilosť zariadení pracovať v náročnej železničnej prevádzke, kde musia pracovať pri vysokých rýchlostiach vlakov, v prostredí s elektrickými výbojmi spôsobenými elektrickým vedením nad vagónmi a podobne.

„Riešenie vysúťažené ZSSK je v prevádzke na železniciach v Španielsku v desiatkach kusov, v Číne v stovkách kusov a prebiehajú rokovania o nasadení v Poľsku a Česku,“ dodal Kováč.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.