SMK odovzdala petíciu na MDV, aby medzinárodné vlaky zastavovali v Galante

388
0

Bratislava 30. januára (TASR) – Obyvatelia Galanty chcú, aby medzinárodné rýchliky zastavovali aj v tomto okresnom meste. Petičné hárky s takmer 2000 podpismi v utorok odovzdali na Ministerstve dopravy a výstavby (MDV) SR zástupcovia mimoparlamentnej Strany maďarskej koalície (SMK). 

„Pred 20 rokmi sa z Galanty dalo dostať aj do Berlína alebo do ostatných západných krajín, ale momentálne je to smutné, že keď sa chceme dostať do Prahy alebo do Budapešti, čo sú susedné krajiny, tak musíme prestúpiť,“ priblížil na utorkovej tlačovej konferencii SMK Gergely Agócs s tým, že obyvatelia v petícii žiadajú to, aby v Galante zastavovali medzinárodné rýchliky smerujúce do Budapešti a Prahy. Tieto podľa SMK prestali v okresnom meste zastavovať pred desiatimi rokmi.

Zvuk: László Biró (SMK)

„Presne podpísalo petičné hárky 1961 občanov, z toho 1329 formou písomnou,“ spresnil László Biró (SMK), pričom ostatných 632 petíciu podporilo elektronicky. Na ministerstvo odovzdajú 143 petičných hárkov. Zmena by mala podľa predstaviteľov SMK zlepšiť život študentov, ktorí dochádzajú do škôl v zahraničí, ale aj ostatných obyvateľov regiónu.

Rezort dopravy si však myslí, že takéto zmeny nie sú v súčasnosti možné. „Mali sme tu asi pred polrokom situáciu presne opačnú, kde maďarská strana prejavila záujem rozšíriť počet zastavení na ich strane. Ako slovenská, tak aj česká strana sa veľmi ohradili voči tomuto prístupu, pretože takto dohodnuté vlaky neboli, a maďarská strana presne na základe zhodnotenia tejto situácie vrátila tieto vlaky späť a práve naopak, skrátila počet zastavení a urýchlila dopravu do Budapešti,“ podotkol na utorkovom stretnutí s novinármi Ján Farkaš, generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh na ministerstve dopravy, s tým, že princípom vlakov EuroCity je ponúkať cestujúcim veľmi rýchlu prepravu na veľké vzdialenosti.

Zvuk: Ján Farkaš, generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh, Ministerstvo dopravy a výstavby SR

Cieľom tejto petície sú, pokiaľ možno, zmeny už v tomto cestovnom poriadku alebo minimálne prihliadnutie na názor občanov pri tvorbe tohto ďalšieho. „My teraz odovzdáme tieto petičné hárky, budeme čakať určite na odozvu zo strany ministerstva. Ministerstvo by malo iniciovať nejaké stretnutie s petičným výborom a tam sa dozvieme o ďalších krokoch,“ konštatoval Biró.

József Berényi, člen predsedníctva SMK, uviedol, že táto požiadavka by sa mohla riešiť aj na úrovni vyššieho územného celku (VÚC). „Dúfam, že získame podporu predsedu Trnavského samosprávneho kraja a v rámci týchto pripomienok pošleme naše stanovisko (VÚC) na ministerstvo, resp. železniciam,“ dodal.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.