Slovinsko zavádza mnohostranný cestovný lístok

623
0

Ľubľana 25. augusta (TASR-OTS)(PRNewswire) – Slovinsko 1. septembra zavedie systém integrovanej verejnej dopravy (IPPT), ktorá umožní používateľom bez prerušenia využívať rôzne typy verejnej dopravy bez potreby kupovať oddelené lístky. Mnohostranný cestovný lístok teda poskytuje moderný, účinný a užívateľsky prívetivý systém verejnej dopravy v Slovinsku.

Mnohostranný cestovný lístok bude zjednocovať využívanie rôznych foriem dopravy a integrovať pravidelnú železničnú a medzimestskú autobusovú dopravu v Slovinsku a mestskú dopravu v dvoch najväčších Slovinských mestách do jedného systému. V praxi to znamená, že si v Slovinsku môže cestujúci vybrať spôsob hromadnej dopravy, ktorú môže využiť na určitej ceste s jednou kartou. „Projekt zavedenia integrovanej verejnej dopravy alebo mnohostranného cestovného lístka je finálnou fázou komplexného 15 mesačného projektu, ktorý bol organizovaný Ministerstvom infraštruktúry a ktorý zjednoduší využívanie verejnej dopravy v Slovinsku,“ povedal MSc. Boštjan Koren, riaditeľ Slovinských železníc – Osobnej prepravy, ktoré sú vedúcim partnerom v IPPT projekte, zvýrazňujúc dôležitosť nového systému.

V praxi bude mnohostranný cestovný lístok využívaný na autobusy a vlaky v medzimestskej a mestskej doprave od 1. septembra 2016. Prvá fáza predstaví jednotný dotovaný lístok pre žiakov, študentov a dospelých študentov. „Toto je najväčšia skupina používateľov verejnej dopravy, preto sme sa rozhodli, že najskôr ponúkneme službu mnohostranného cestovného lístka im. Neskôr bude systém rozšírený o IPPT produkty, ktoré budú určené iným kategóriám cestujúcich vo verejnej doprave v Slovinsku,” povedala MSc. Suzana Habjanič zo Služby pre udržateľnú mobilitu a dopravnú politiku na slovinskom Ministerstve infraštruktúry.

Projekt sa nezameral iba na technické zavedenie mnohostranného cestovného lístku, ale taktiež na založenie organizácie dodávania a riadenia systému – od návrhu koncepcie, cez vývoj systémových a technologických riešení a testovanie až po finálnu implementáciu systému do prevádzky. Systém IPPT je založený na informačnom riešení, ktoré umožňuje automatický zber cestovného a elektronické riadenie dát v systéme. Informačný portál http://www.ijpp.si taktiež podporuje túto službu a okrem možnosti plánovania dopravy poskytuje cestujúcim informácie o používaní a prevádzke systému, o predajných miestach a prístup k online formulárom.

Integrovaná verejná doprava poskytuje používateľom zlepšenú dostupnosť a efektívnosť verejnej dopravy a lepšie a priateľskejšie služby. „Potreba mobility európskych občanov je na prvom mieste, preto som zaviazaná plniť potrebu mobility ľudí. Zároveň podporujeme riešenia, ktoré znižujú dopravné zápchy, znečistenie (vrátane emisií skleníkových plynov), spotrebu energie a zahŕňajú alternatívne energetické zdroje. Udržateľná mobilita je ekologicky prijateľná, sociálne spravodlivá a stimuluje ekonomiku. Som rada, že bol projekt mnohostranného cestovného lístka pre verejnú dopravu v Slovinsku uskutočnený, pretože je to dôležitý krok smerom k udržateľnej mobilite. Mnohostranný cestovný lístok pre verejnú dopravu umožní viacúčelový prístup, aby sa stala jednoduchšou a spoľahlivejšou. Želám si, aby bola takáto služby rozšírená do celého európskeho jednotného trhu,“ povedala pri predstavení systému Violeta Bulc, európska komisárka pre Mobilitu a dopravu. 85 % celkovej hodnoty projektu zavedenia integrovanej verejnej dopravy (IPPT) je financovaných z európskych fondov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.