Slovinská vláda schválila projekt novej rýchlostnej železnice

994
0

Ľubľana 31. marca (TASR) – Slovinsko pokročilo s plánovanou výstavbou rýchlostnej železnice medzi jadranským prístavom Koper a vnútrozemím. Vláda dnes totiž schválila príslušný návrh zákona, ktorý ustanovuje pravidlá výstavby, financovania a správy. Parlament má návrh schváliť v apríli v zrýchlenom legislatívnom procese, aby bolo možné včas vypísať verejnú súťaž a požiadať o eurofondy.

Slovinsko poskytne väčšinu finančných prostriedkov, no tamojšia vláda dúfa, že na výstavbe sa budú podieľať aj ostatné krajiny, ktoré využívajú koperský prístav. Doteraz sa k finančnej účasti prihlásilo iba Maďarsko, záujem o finančnú podporu však deklarovali aj Česko, Slovensko a Poľsko. Časť financií chce vláda získať z fondov EÚ a úveru od Európskej investičnej banky. Investorom sa stane spoločnosť 2TDK, ktorú štát vytvoril len pre tento účel. Ostatné krajiny sa stanú akcionármi tejto firmy. Vláda poprela informácie, že zahraniční investori výmenou za finančnú účasť získajú podiel v jedinom slovinskom prístave alebo v štátnej železničnej spoločnosti.

Vláda doteraz nevyčíslila hodnotu projektu, aby neovplyvnila budúcu verejnú súťaž. Slovinské médiá hovoria zhruba o jednej miliarde eur, podľa ministra infraštruktúry Petra Gašperšiča však investícia nemá presiahnuť miliardu eur. Súbežne s vládnym návrhom zákona prišiel do parlamentu aj druhý návrh od istej iniciatívy, ktorá je presvedčená, že trať bude možné postaviť lacnejšie aj bez ostatných krajín. Investíciu vyčíslila zhruba na 680 miliónov eur.

Nová železničná trať medzi Koperom a Divačou skráti tento úsek zo súčasných 44 na 27 kilometrov a zvýši prepravnú kapacitu. Z toho bude podľa vlády profitovať nielen slovinské hospodárstvo, ale aj ostatné krajiny vo vnútrozemí, ktoré využívajú koperský prístav a tvoria 70 % jeho tovarového obratu, napríklad, Rakúsko, Maďarsko, Česko a Slovensko.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.