Siemens vyvinul nové okná pre vagóny, ktoré prepustia mobilný signál

397
0

Viedeň, Mníchov 15. júl (TABLET.TV) – Inovatívny selektívny okenný povrch, ktorí vyvinuli výskumníci v spoločnosti Siemens Corporate Technology vo Viedni, zlepšuje príjem mobilného signálu v osobných vlakoch. Cestujúci, ktorí mali možnosť testované okná vyskúšať sú nadšení. Výsledná kvalita signálu je až 50-krát väčšia ako vo vlakoch s tradičnými oknami.

Cestujúci tak môžu surfovať po internete a telefonovať takmer bez obmedzení. Doteraz to bolo prakticky nemožné bez zosilňovača signálu. Prehliadanie internetu vo vlaku si často vyžaduje veľkú trpezlivosť. V závislosti od poskytovateľa siete sa aj pri vysokorýchlostných sieťach miera úspešnosti pri surfovaní a zobrazovaní webových stránok pohybuje medzi 41 až 65 percentami.

Jedným z dôvodov je, že okenné tabule, ktoré poskytujú ochranu proti teplu a slnečnému žiareniu, predstavujú prekážku dobrého príjmu. To preto, že odrážajú nielen tepelné a slnečné žiarenie, ale aj všetky ostatné elektromagnetické vlny. Vo vysokorýchlostných vlakoch dosahuje tieniaci účinok 99,9 percenta. Vedci vyriešili tento problém pomocou techniky známej ako frekvenčne selektívna vrstva okenných tabúľ.

Lukas W. Mayer zo Siemens Corporate Technology povedal: „Okná sú vybavené elektricky vodivou, priehľadnou vrstvou z kovov alebo oxidov kovov. Do kovového povlaku okna laser vypáli jemnú mriežku. Tá umožňuje, aby mobilné signály v určitých frekvenčných pásmach prechádzali bez prekážok, zatiaľ čo odlišné frekvencie sú zoslabené. Úroveň prijímania mobilných terminálov v týchto vlakoch je podstatne lepšia, zatiaľ čo účinok tepelnej a slnečnej ochrany je obmedzený minimálne, takisto ako viditeľnosť.“

Podľa Mehrdasa Madjdiho zo Siemens Mobility chceli nájsť lacné riašenie pre ich zákazníkov: „Okná nebudú potrebovať žiadnu údržbu niekoľko desaťročí. V porovnaní s konvenčnými zosilňovačmi signálu vo vlaku ide z dlhodobého hľadiska o významné úspory.“

Nové okná sú vhodné nielen pre súčasné frekvenčné pásma, ale aj pre budúce štandardy mobility, napríklad 5G. Najnovšie služby mobilného telefónu sú okamžite k dispozícii pre cestujúcich bez akýchkoľvek ďalších investícií.

Inštalácia vo vlaku je tiež lacná, pretože nevyžaduje žiadne ďalšie technické komponenty ani špeciálne vyškolený personál. Inovatívne vlakové okná po prvýkrát použijú vo vlakoch Rhine-Ruhr-Express, ktorý má 400 miest a jazdí rýchlosťou 160 km/h. V regióne Rýn-Ruhr sa objaví na konci roka 2018.

Foto: Siemens

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.