Siemens doháňa v Česku s rušňami Škodu, Vectrony idú na odbyt

824
0

Praha 2. jún (idnes.cz) – Škoda Transportation stráca svoj náskok, ktorý mala s novými rušňami 380 u českých železničných dopravcov. Trh s novými strojmi rýchlo obsadzuje so svojim modelom Vectron spoločnosť Siemens.

Zatiaľ posledným prírastkom do flotily sú nové rušne pre českého štátneho nákladného dopravcu ČD Cargo. Siemens ich dodá na základe súťaže do konca roka celkovo päť. Prvý zo strojov už tento týždeň úspešne absolvoval technicko-bezpečnostné skúšky a zaradí sa do prevádzky.

PAV63ad86_vec06

Škoda zatiaľ v Česku dodala 20 rušňov radu 380 Českým dráham na základe súťaže z roku 2004. Odvtedy nemá v Česku jediného nového zákazníka na tento typ. Dva rušne jazdia na Slovensku, šesť strojov dodajú v rámci zákazky pre Deutsche Bahn do Nemecka. Inak nič.

Vectron je celoeurópsky podstatne úspešnejší, doháňa Škodu už aj v Česku. Päticu rušňov prenajatých cez ELL používa v Česku a na Slovensku RegioJet. Štyri používa LokoTrain a jeho vlastné EP Cargo. Jednu má spoločnosť LTE. Celkový počet Vectronov v Česku by tak na konci roka mal byť už 15.

Vectrony môžu uspieť aj v súťaži na prenájom viacsystémových lokomotív pre České dráhy, ktorá zatiaľ beží.

PAV63ad83_vec01

„Sú schopné prevádzky vo všetkých okolitých krajinách vrátane Maďarska a významne prispievajú k zabezpečeniu rýchlej a hospodárne dopravy. Navyše vďaka nim odpadá neefektívna výmena rušňov na štátnych hraniciach. Zvýšenie rýchlosti a produktivity železničnej dopravy je dôležitým nástrojom na odľahčenie ciest a diaľnic od zaťaženia ťažkou nákladnou dopravou, „hovorí Roman Kokšal zo Siemensu. Celkom po Európe jazdí už vyše 150 rušňov Siemens Vectron.

(Foto: ČD Cargo)

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.