RegioJet si musel požičať Bardotku. Na Slovensku mu kamióny ničia vlaky

866
0

Praha 15. november (idnes.cz) – O štvrtinu motorových jednotiek, ktoré používa na trase Bratislava – Komárno, prišiel súkromný dopravca RegioJet počas pol roka. Dopravca má nezvyčajnú smolu: tri z dvanástich súprav sú odstavené kvôli stretu s kamiónmi na železničných priecestiach.

Po májovom a septembrovom strete s kamiónom museli ísť do opravy dve jednotky Siemens Desiro, v utorok tento týždeň dopravca prišiel o ďalšiu jednotku Bombardier Talent. Škody sa blížia už k trom miliónom eur. Vinníkom nehody bol vždy vodič kamiónu, ktorý nerešpektoval výstražné svetlá na priecestiach alebo značenie.

RegioJet preto musel siahnuť k nezvyčajnému riešeniu: od českého nákladného dopravcu IDS Cargo si prenajal lokomotívu radu 749 prezývanú Bardotka, za ktorú zapojil svoje vozne pre diaľkové vlaky. Cestujúci tak síce nebudú mať nízkopodlažné súpravy, ale navýši sa celková kapacita súprav.

Kvôli nedostatočnej kapacite vlakov už kritizovalo RegioJet slovenské ministerstvo dopravy. Podľa RegioJetu je to ale dané aj tým, že na trase výrazne pribudlo cestujúcich: za posledné štyri roky ich pribudlo 300 %. RegioJet tvrdí, že bez toho, aby ministerstvo ako objednávateľ vlakov odsúhlasilo nasadenie viacerých súprav, sa situácia nevyrieši.

RegioJet súpravu s rušňom nasadzuje na expresné vlaky, ktoré jazdia v špičke. „Uvoľní sa tým kapacita doterajších jednotiek, niektoré vlaky zdvojíme,“ dodal hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj.

RegioJet kvôli nehodám s kamiónmi spoznáva podobný problém, ako majú České dráhy s platením opravy Pendolina pri nehode v Studénke.

Škoda na vozidlách RegioJetu je totiž vyššia, než limit povinného ručenia na havarované kamióny. Dopravcovi tak hrozí, že sa kvôli platbe za haváriu, za ktorú nemôže, bude musieť súdiť alebo ju zaplatiť zo svojho. Nejde pritom o jednoduchú opravu: jednotky Desiro ani Talent tohto typu sa už nevyrábajú, a aj preto trvá rekonštrukcia dlhšie.

Foto: wikipedia.org, TASR

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.