RegioJet prepravil rekordný počet pasažierov, ČD sú na osemročnom maxime

592
0

Praha, ČR 30. január (idnes.cz) – Diaľkové vlaky sú stále atraktívnejšie pre cestovanie po Českej republike, ukazujú výsledky RegioJetu a Českých dráh za minulý rok. RegioJetu stúpol počet cestujúcich vo vlakoch o pätinu, Českým dráham o jedno percento.

RegioJet vlani prepravil 3,72 milióna pasažierov, České dráhy 171,5 milióna. RegioJetu tak vo vlakoch vlani pribudlo 600 tisíc cestujúcich, teda o dvadsať percent viac ako pred rokom. České dráhy mali vlani vo vlakoch o 1,775 milióna pasažierov viac, dosiahli tak rastu zhruba o jedno percento.

„Podobný rast očakávame aj v tomto roku, keď vlaky RegioJet jazdia na nových linkách na trase z Prahy do Brna, Břeclavi či Bratislavy,“ povedal majiteľ firmy Radim Jančura. Spoločnosť už oznámila posilnenie trasy na Slovensko, od februára ponúkne tretí spoj denne medzi Prahou a Košicami. Vrátane autobusov vlani firma prepravila vyše pätnásť miliónov cestujúcich.

Obaja dopravcovia nárast pasažierov vysvetľujú rozdielne, zhodujú sa však v tom, že posilňuje najmä doprava na dlhšie trasy. „Ukazuje sa, že stále viac cestujúcich dáva na kľúčových trasách prednosť spojom, ktoré štát nemusí objednávať a dopravcovia ich majú záujem prevádzkovať bez dotácií. Tento pozitívny trend bude pre ministerstvo dopravy do budúcna znamenať ďalšie možnosti úspor verejných financií tým, že nebude musieť objednávať a dotovať spoje, ktoré sú dopravcovia ochotní jazdiť na svoje komerčné riziko, „tvrdí Jančura.

„Viac cestujúcich sme zaznamenali ako vo vnútroštátnej tak aj v medzinárodnej doprave. V tej nám pribudlo približne pol milióna zákazníkov, „povedal generálny riaditeľ Českých dráh Pavel Krtek, podľa ktorého rástli najviac počty cestujúcich do Rakúska.

„Vo vnútroštátnej doprave rastie záujem o cestovanie hlavne na expresných linkách, kde sme nasadili moderné súpravy a v uplynulých rokoch skrátili cestovný čas. Sú to napríklad relácie Praha-Plzeň-Cheb, Praha – České Budějovice. Dlhodobo rastie záujem o cestovanie vlakom medzi Prahou a Brnom a v posledných dvoch rokoch sme zaznamenali tiež nárast počtu cestujúcich na linke medzi Prahou a severnou Moravou, „doplnil Krtek.

Dráhy si pochvaľujú aj rozšírenie ponuky prázdninových cestovných lístkov, ktorá zdvihla záujem o letné cestovanie vlakom. Kým počet pasažierov Českých dráh je najvyšší od roku 2009, v prípade prepravného výkonu (počet cestujúcich vynásobený počtom najazdených kilometrov) je výsledok najlepší za dvadsať rokov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.