RegioJet prepravil rekordný počet pasažierov, ČD sú na osemročnom maxime

733
0

Praha, ČR 30. január (idnes.cz) – Diaľkové vlaky sú stále atraktívnejšie pre cestovanie po Českej republike, ukazujú výsledky RegioJetu a Českých dráh za minulý rok. RegioJetu stúpol počet cestujúcich vo vlakoch o pätinu, Českým dráham o jedno percento.

RegioJet vlani prepravil 3,72 milióna pasažierov, České dráhy 171,5 milióna. RegioJetu tak vo vlakoch vlani pribudlo 600 tisíc cestujúcich, teda o dvadsať percent viac ako pred rokom. České dráhy mali vlani vo vlakoch o 1,775 milióna pasažierov viac, dosiahli tak rastu zhruba o jedno percento.

„Podobný rast očakávame aj v tomto roku, keď vlaky RegioJet jazdia na nových linkách na trase z Prahy do Brna, Břeclavi či Bratislavy,“ povedal majiteľ firmy Radim Jančura. Spoločnosť už oznámila posilnenie trasy na Slovensko, od februára ponúkne tretí spoj denne medzi Prahou a Košicami. Vrátane autobusov vlani firma prepravila vyše pätnásť miliónov cestujúcich.

Obaja dopravcovia nárast pasažierov vysvetľujú rozdielne, zhodujú sa však v tom, že posilňuje najmä doprava na dlhšie trasy. „Ukazuje sa, že stále viac cestujúcich dáva na kľúčových trasách prednosť spojom, ktoré štát nemusí objednávať a dopravcovia ich majú záujem prevádzkovať bez dotácií. Tento pozitívny trend bude pre ministerstvo dopravy do budúcna znamenať ďalšie možnosti úspor verejných financií tým, že nebude musieť objednávať a dotovať spoje, ktoré sú dopravcovia ochotní jazdiť na svoje komerčné riziko, „tvrdí Jančura.

„Viac cestujúcich sme zaznamenali ako vo vnútroštátnej tak aj v medzinárodnej doprave. V tej nám pribudlo približne pol milióna zákazníkov, „povedal generálny riaditeľ Českých dráh Pavel Krtek, podľa ktorého rástli najviac počty cestujúcich do Rakúska.

„Vo vnútroštátnej doprave rastie záujem o cestovanie hlavne na expresných linkách, kde sme nasadili moderné súpravy a v uplynulých rokoch skrátili cestovný čas. Sú to napríklad relácie Praha-Plzeň-Cheb, Praha – České Budějovice. Dlhodobo rastie záujem o cestovanie vlakom medzi Prahou a Brnom a v posledných dvoch rokoch sme zaznamenali tiež nárast počtu cestujúcich na linke medzi Prahou a severnou Moravou, „doplnil Krtek.

Dráhy si pochvaľujú aj rozšírenie ponuky prázdninových cestovných lístkov, ktorá zdvihla záujem o letné cestovanie vlakom. Kým počet pasažierov Českých dráh je najvyšší od roku 2009, v prípade prepravného výkonu (počet cestujúcich vynásobený počtom najazdených kilometrov) je výsledok najlepší za dvadsať rokov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.