RegioJet chce jazdiť do Viedne vlakom, medzi Prahou a Brnom po hodine

745
0

Praha 26. apríl (iDnes.cz) – Rakúsko je ďalším cieľom expanzie železničného dopravcu RegioJet. Firma už požiadala o kapacitu na trati Praha- Viedeň od decembrového grafikonu.

Medzi Prahou a Viedňou chce jazdiť každým smerom štyrikrát denne. Informáciu potvrdil hovorca firmy Aleš Ondrůj. Presné časy zatiaľ dopravca nezverejnil. Bude záležať na tom, ako sa k žiadosti postaví česká Správa železničnej dopravnej cesty a či bude pre ďalšie spojenia na trati miesto.

Spoločnosť RegioJet by mala v Rakúsku jazdiť na licenciu spoločnosti GKB (Graz-Köflacher Bahn und Busbetrieb) so sídlom v Grazi, ktorá pôsobí v pravidelnej osobnej aj nákladnej doprave.

Na trase do Viedne jazdia iba vlaky Českých drah a ÖBB. Linka do Viedne je ďalším krokom k rozšíreniu RegioJetu na trase Praha-Brno. Dosiaľ tu firma jazdí trikrát denne. Od nového cestovného poriadku by mal jazdiť prakticky každú hodinu. Podľa informácií iDNES.cz má dopravca zažiadané ešte o štyri páry vlakov z Prahy do Bratislavy, štyri do Brna a štyri do Viedne. Hovorí sa tiež o koncovom spoji do Starého Města u Uherského Hradiště, a to ako v smere cez Břeclav, tak cez Olomouc. Ďalšie plány nechce RegioJet zatiaľ komentovať.

Firme počty cestujúcich medzi Brnom a Prahou stúpajú, bežne jazdia už osemvozňové súpravy. RegioJet zrušil niektoré autobusy po diaľnici D1 medzi Brnom a Prahou, aby nalákal viac ľudí do vlakov. Od februára navyše zaviedli mimošpičkové cestovné tarify, vďaka čomu cena cestovných lístkov klesla až na 135 českých korún. Rozkopaná D1 prilákala viac cestujúcich už Českým dráham.

Dopravcovia mali čas na podanie objednávky na kapacitu v novom cestovnom poriadku do polovice apríla. Objednávka nie je záväzná a neznamená, že vlaky skutočne na trať vyrazia. Dá sa očakávať ostrý boj Českých dráh proti tomu, aby RegioJet dostal kapacitu, rovnako ako veľké úsilie RegioJetu, aby České dráhy na tejto trase prišli o štátnu objednávku.

Novinkou v cestovnom poriadku má byť aj spojenie do Opavy, kam má RegioJet zachádzať. Na svojej hlavnej trase Praha-Ostrava-Košice podal RegioJet žiadosť o jedenásť párov denne, z toho tri do Košic.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.